Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Instytut Socjologii

Oferta wykładów i spotkań warsztatowych popularyzujących socjologię i pracę socjalną, dla uczniów i uczennic szkół średnich.

Tematyka spotkań odzwierciedla zarówno bogatą tradycję krakowskiej socjologii, jak i obecne, zróżnicowane zainteresowania badawcze i naukowe pracowników i pracowniczek oraz doktorantów i doktorantek naszego Instytutu.

Proponujemy m.in. zajęcia dotyczące: kryzysu klimatycznego, komunikacji społecznej, społecznych aspektów energetyki, mody i jedzenia w kontekście zrównoważonego rozwoju, różnorodności, badań społecznych, nowych mediów i społeczeństwa cyfrowego, zdrowia psychicznego i wsparcia w sytuacjach kryzysowych oraz wiele innych tematycznych spotkań związanych z badaniami i projektami prowadzonymi w naszym Instytucie – zobacz: socjologia.uj.edu.pl/nauka/badania-i-projekty.

W zależności od tematu oferujemy:

A) stacjonarne wykłady tematyczne związane z badaniami i działaniami realizowanymi w Instytucie - temat ustalany z grupą w oparciu o dostępność wykładowców i wykładowczyń

B) stacjonarne warsztaty tematyczne związane z obszarami zainteresowań naukowych i badawczych pracowników i pracowniczek Instytutu - temat ustalany z grupą w oparciu o dostępność prowadzących

C) wykłady tematyczne online związane z badaniami i działaniami realizowanymi w Instytucie

Krótkie opisy wybranych spotkań:

  1. Kryzys klimatyczny

Susze, powodzie, pożary, huragany, coraz częstsze ekstremalne zjawiska pogodowe… Kryzys klimatyczno-ekologiczny jest jednym z absolutnie najważniejszych wyzwań współczesności – a dotyka każdego z nas! Gdzie i jak szukać sprzymierzeńców w walce ze zmianami klimatu? Jakie działania mogą nas chronić przed ich skutkami? Zapraszamy do dyskusji!

  1. Komunikacja społeczna

Komunikowanie wydaje się być czymś zupełnie naturalnym, co każdy z nas wykorzystuje w codziennym życiu. By komunikować się efektywnie warto jednak rozwinąć kilka szczególnych umiejętności! Odkryjemy przez Wami tajniki m.in. sztuki autoprezentacji, czytania sygnałów komunikacyjnych, konstruowania twórczych przekazów za pomocą obrazu i słowa. To wiedza, która przyda się każdemu!

  1. Moda i jedzenie w kontekście zrównoważonego rozwoju

Czy moda i jedzenie idą w parze? I co wspólnego ma z nimi kwestia zrównoważonego rozwoju? Zapraszamy do wspólnej dyskusji na ten z pozoru nieoczywisty temat! Wspólnie postaramy się odnaleźć związki łączące modę, jedzenie i zrównoważony rozwój. Pokażemy, jak przenikają się te światy – i jak wiele innowacyjnych rozwiązań mogą przynieść!

  1. Badania społeczne

Z doświadczenia wiemy, że aby zdobyć określone umiejętności, trzeba PRÓBOWAĆ. I do "próbowania" siebie w roli badacza/badaczki zachęcamy uczennice i uczniów! Podczas zajęć dowiecie się, co kryje się pod tajemniczym hasłem BADANIA SPOŁECZNE i jak ciekawą przygodą może być ich realizowanie!

  1. Nowe media i społeczeństwo cyfrowe

Media cyfrowe i nowe technologie tworzą rzeczywistość, w której dziś żyjemy i która wpływa na wszystkie dziedziny ludzkiego życia. Czym są nowe media? Jak technologia wpływa na naszą codzienność? Jak bezpiecznie poruszać się w wirtualnym świecie? Udział w naszych zajęciach da Wam odpowiedź na te wszystkie pytania!

  1. Zdrowie psychiczne i wsparcie w sytuacjach kryzysowych

Dbanie o własne zdrowie i dobrostan psychiczny jest niezmiernie ważne na każdym etapie życia. Dlatego warto rozmawiać o emocjach, postrzeganiu i rozumieniu zdrowia psychicznego, sytuacjach trudnych i sposobach radzenia sobie z nimi. Zapraszamy uczniów i uczennice do wspólnej warsztatowej pracy, która pozwoli nam wszystkim lepiej zrozumieć siebie!

  1. Spacer aksjologiczny

Zapraszamy na edukacyjną wędrówkę po terenie byłego obozu pracy i koncentracyjnego Plaszow w Krakowie, podczas której nie tylko będziemy wspólnie poznawać historię tej części naszego miasta inspirując się wspomnieniami byłego więźnia, ale także zastanowimy się nad symbolicznymi znaczeniami przestrzeni i „namacalnych” reliktów przeszłości.

Terminy spotkań ustalane indywidualnie z zainteresowanymi grupami szkolnymi z odpowiednim wyprzedzeniem.

Kontakt w sprawie oferty instytut.socjologii@uj.edu.pl