Obrady Kongresu, który rozpoczął się w Toruniu 19 lutego br. (dokładnie w rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika) przenoszą się między kolejnymi uniwersytetami. Część krakowska organizowana przez Uniwersytet Jagielloński podzielona została na dwie sekcje: filozoficzną pt. "Dziedzictwo kopernikańskie" oraz sekcję ekonomiczną, zatytułowaną " Wokół pieniądza". Każda z nich ma ambicję przybliżenia i nadania współczesnego kontekstu zasadniczym teoriom opracowanym przez Mikołaja Kopernika – heliocentrycznej (przedstawionej w dziele "De revolutionibus orbium coelestium") i ekonomicznej (zawartej w traktacie „O biciu monety” - "Monetae cudendae ratio").
więcej o W Auditorium Maximum UJ otwarto krakowską część Światowego Kongresu Kopernikańskiego
Wybitny chemik z medalem Merentibus UJ

22 maja odbyła się uroczystość przyznania medalu Merentibus prof. Olivierowi Martin, wybitnemu szwajcarskiemu chemikowi związanemu z Uniwersytetem w Orleanie. Odznaczenie przyznawane jest przez Senat UJ osobom, organizacjom lub instytucjom zarówno z kraju, jak i z zagranicy w uznaniu ich szczególnych zasług dla najstarszej polskiej uczelni. Uroczystości przewodniczył prorektor UJ ds. badań naukowych prof. Piotr Kuśtrowski.
więcej o Wybitny chemik z medalem Merentibus UJ
Wizyta Marka Brzezińskiego w Uniwersytecie Jagiellońskim

16 maja najstarsza polska uczelnia gościła ambasadora USA w Polsce Marka Brzezinskiego. Oficjalnej wizycie dyplomaty w Collegium Novum towarzyszył okolicznościowy wykład zatytułowany „Stany Zjednoczone i Polska – dziś i jutro” oraz sesja Q&A z udziałem zaproszonych studentów.
więcej o Wizyta Marka Brzezińskiego w Uniwersytecie Jagiellońskim
Święto UJ. 659. rocznica założenia pierwszego uniwersytetu w Polsce

Uniwersytet Jagielloński - najstarsza uczelnia w Polsce, działająca nieprzerwanie w Krakowie od ponad sześciu wieków, obchodzi dzisiaj swoje święto, ustanowione na pamiątkę podpisania przez króla Kazimierza Wielkiego 12 maja 1364 roku aktu fundacyjnego krakowskiego Studium Generale. Data ta stanowi nie tylko początek działalności współczesnego Uniwersytetu Jagiellońskiego, ale także rozpoczyna historię całego szkolnictwa wyższego w Polsce.
więcej o Święto UJ. 659. rocznica założenia pierwszego uniwersytetu w Polsce
Kwiaty pod pomnikiem jednego z współautorów Konstytucji 3 Maja

Od dekady w krakowskie obchody święta Konstytucji 3 Maja wpisuje się uroczystość upamiętniająca reformatora Akademii Krakowskiej i jej późniejszego rektora oraz współtwórcę Konstytucji 3 Maja - Hugona Kołłątaja. Dziś pod jego pomnikiem, znajdującym się na dziedzińcu Collegium Kołłątaja przy ulicy Gołębiej, władze najstarszej polskiej uczelni na czele z rektorem UJ prof. Jackiem Popielem złożyły kwiaty.
więcej o Kwiaty pod pomnikiem jednego z współautorów Konstytucji 3 Maja