Pomiń baner

Maturzyści poszukują najlepszej ścieżki dalszego kształcenia

W Auditorium Maximum UJ po raz siedemnasty rozpoczął się organizowany przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” Krakowski Salon Maturzystów, czyli wydarzenie, podczas którego przygotowująca się do egzaminu dojrzałości i rekrutacji na studia młodzież ze szkół średnich ma szansę zapoznać się z ofertą edukacyjną krakowskich uczelni.
więcej o Maturzyści poszukują najlepszej ścieżki dalszego kształcenia
Śniadanie Profesorskie w Dworze w Modlnicy

Organizowane od 23 lat spotkanie upamiętnia rocznicę odnowienia w 1400 roku Uniwersytetu Krakowskiego przez króla Władysława Jagiełłę. Jego idea nawiązuje do wspólnych spotkań i posiłków krakowskich uczonych w Stubie Communis Collegium Maius. Głównym punktem śniadania profesorskiego jest każdego roku wykład, który tym razem wygłosił prof. Michał Rusinek. Spotkanie miało szczególny charakter, gdyż połączone było z pożegnaniem profesorów przechodzących na emeryturę.
więcej o Śniadanie Profesorskie w Dworze w Modlnicy
Profesor Henryk Siewierski uhonorowany medalem "Merentibus"

Wybitny komparatysta, historyk i teoretyk literatury oraz tłumacz odebrał odznaczenie 12 lipca podczas uroczystego posiedzenia Senatu UJ, które odbyło się w auli Collegium Novum. Uroczystość odbyła się w pierwszym dniu odbywającego się w murach naszej uczelni VIII Światowego Kongresu Polonistów.
więcej o Profesor Henryk Siewierski uhonorowany medalem "Merentibus"
Mała rybka, duże pole do badań naukowych

W Krakowie obraduje prawie pół tysiąca naukowców z całego świata, którzy uczestniczą w Auditorium Maximum UJ w konferencji "12th European Zebrafish Meeting". To już 12. edycja tego wydarzenia, jednak w Polsce gości po raz pierwszy. Tematem dyskusji jest ryba danio pręgowany (Danio rerio), która jest organizmem modelowym w badaniach biomedycznych i przedklinicznych.
więcej o Mała rybka, duże pole do badań naukowych
Nowi doktorzy habilitowani w kolejnych czterech dyscyplinach

27 czerwca rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jacek Popiel przewodniczył w auli Collegium Maius ostatnim w tym roku uroczystym promocjom habilitacyjnym. Uczestniczyło w nich 14 przedstawicieli dyscyplin nauki o kulturze i religii, psychologia, nauki socjologiczne oraz filozofia, którzy po wysłuchaniu laudacji odebrali dyplomy.
więcej o Nowi doktorzy habilitowani w kolejnych czterech dyscyplinach