Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Międzynarodowa konferencja poświęcona badaniom nad świadomością

Międzynarodowa konferencja poświęcona badaniom nad świadomością

W dniach 26-29.06.2018 na Uniwersytecie Jagiellońskim odbyła się 22. międzynarodowa konferencja Association for the Scientific Study of Consciousness (ASSC). Stowarzyszenie ASSC działa od ćwierć wieku i skupia badaczy różnych dyscyplin (od filozofii i psychologii po medycynę) zajmujących się badaniami nad świadomością.

Tegoroczną edycję konferencji zorganizował Instytut Psychologii UJ: 
“To dla nas wielki zaszczyt przygotować tak prestiżową konferencję. Dzięki nowoczesnym technologiom badania nad świadomością wkroczyły w nowy etap, a Uniwersytet Jagielloński może być częścią tego przedsięwzięcia” —  powiedziała dr Marta Siedlecka, sekretarz Konferencji.
W panelach wzięli udział najwybitniejsi specjaliści, m.in. Axel Clereemans i Anil Seth, szerszej znani publiczności z filmu dokumentalnego  “The Most Unknown” wyprodukowanego przez Motherboard. “The Most Unknown” dotyczy największych nierozwiązanych zagadek naukowych, a Clereemans i Seth zgłębiają w nim problem świadomości.
W konferencji wzięli udział również tacy badacze jak: Melanie Boly, Thomas Metzinger i David Chalmers.
Podczas uroczystego otwarcia konferencji w zabytkowym budynku Collegium Maius dr hab. Michał Wierzchoń, dyrektor Instytutu Psychologii UJ, mówił o potrzebie prowadzenia wspólnych badań:
“To nie przypadek, że spotykamy się w Collegium Maius. Obserwacje, które prowadzili tutaj średniowieczni astronomowie wniosły wiele do naszej wiedzy o Układzie Słonecznym. Podróż, która rozpoczęła się wśród tych murów była pierwszym krokiem we Wszechświat.
Nie musimy jednak opuszczać Ziemi, aby rozpocząć jeszcze bardziej niezwykłą wyprawę: podróż w głąb ludzkiego umysłu. Aby dotrzeć do celu musimy jednak myśleć nie jako indywidualni badacze, ale jako część czegoś większego - Nauki. Dlatego właśnie potrzebujemy konferencji jak ta, organizowana przez ASSC: aby kontynuować wspólne poszukiwania odpowiedzi na największe zagadki ludzkości. Jestem dumny, że Uniwersytet Jagielloński jest częścią tego wspaniałego projektu”.