Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Skip banner

Web Content Display Web Content Display

Międzynarodowa konferencja poświęcona badaniom nad świadomością

Międzynarodowa konferencja poświęcona badaniom nad świadomością

W dniach 26-29.06.2018 na Uniwersytecie Jagiellońskim odbyła się 22. międzynarodowa konferencja Association for the Scientific Study of Consciousness (ASSC). Stowarzyszenie ASSC działa od ćwierć wieku i skupia badaczy różnych dyscyplin (od filozofii i psychologii po medycynę) zajmujących się badaniami nad świadomością.

Tegoroczną edycję konferencji zorganizował Instytut Psychologii UJ: 
“To dla nas wielki zaszczyt przygotować tak prestiżową konferencję. Dzięki nowoczesnym technologiom badania nad świadomością wkroczyły w nowy etap, a Uniwersytet Jagielloński może być częścią tego przedsięwzięcia” —  powiedziała dr Marta Siedlecka, sekretarz Konferencji.
W panelach wzięli udział najwybitniejsi specjaliści, m.in. Axel Clereemans i Anil Seth, szerszej znani publiczności z filmu dokumentalnego  “The Most Unknown” wyprodukowanego przez Motherboard. “The Most Unknown” dotyczy największych nierozwiązanych zagadek naukowych, a Clereemans i Seth zgłębiają w nim problem świadomości.
W konferencji wzięli udział również tacy badacze jak: Melanie Boly, Thomas Metzinger i David Chalmers.
Podczas uroczystego otwarcia konferencji w zabytkowym budynku Collegium Maius dr hab. Michał Wierzchoń, dyrektor Instytutu Psychologii UJ, mówił o potrzebie prowadzenia wspólnych badań:
“To nie przypadek, że spotykamy się w Collegium Maius. Obserwacje, które prowadzili tutaj średniowieczni astronomowie wniosły wiele do naszej wiedzy o Układzie Słonecznym. Podróż, która rozpoczęła się wśród tych murów była pierwszym krokiem we Wszechświat.
Nie musimy jednak opuszczać Ziemi, aby rozpocząć jeszcze bardziej niezwykłą wyprawę: podróż w głąb ludzkiego umysłu. Aby dotrzeć do celu musimy jednak myśleć nie jako indywidualni badacze, ale jako część czegoś większego - Nauki. Dlatego właśnie potrzebujemy konferencji jak ta, organizowana przez ASSC: aby kontynuować wspólne poszukiwania odpowiedzi na największe zagadki ludzkości. Jestem dumny, że Uniwersytet Jagielloński jest częścią tego wspaniałego projektu”.