Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Śniadanie Profesorskie w Dworze w Modlnicy

Śniadanie Profesorskie w Dworze w Modlnicy

Organizowane od 23 lat spotkanie upamiętnia rocznicę odnowienia w 1400 roku Uniwersytetu Krakowskiego przez króla Władysława Jagiełłę. Jego idea nawiązuje do wspólnych spotkań i posiłków krakowskich uczonych w Stubie Communis Collegium Maius. Głównym punktem śniadania profesorskiego jest każdego roku wykład, który tym razem wygłosił prof. Michał Rusinek. Spotkanie miało szczególny charakter, gdyż połączone było z pożegnaniem profesorów przechodzących na emeryturę.

- W historii Uniwersytetu Jagiellońskiego ważne są dwie daty. Pierwsza to 12 maja 1364 roku, kiedy powstało Studium Generale, czyli narodził się nasz uniwersytet. Druga, czasami zapominana, to 26 lipca 1400 roku. To był moment, kiedy po kilku latach kryzysu uniwersytet zostaje odnowiony, odradza się dzięki fundacji królowej Jadwigi i na podstawie przywileju króla Władysława Jagiełły – przypomniał gospodarz spotkania rektor UJ prof. Jacek Popiel, rozpoczynając Śniadanie Profesorskie, które po raz kolejny odbyło się w Ośrodku Recepcyjno-Konferencyjnym Uniwersytetu Jagiellońskiego w podkrakowskiej Modlnicy.

Tego dnia 623 lata temu w zakupionym od rodziny Pęcherzów z Rzeszotar budynku, na którego miejscu stoi obecnie Collegium Maius, odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego. Wzięli w niej udział m.in.: rektor Stanisław ze Skarbimierza, biskup krakowski Piotr Wysz, pierwsi wykładowcy, a prawdopodobnie także i król. Przywilej fundacyjny odczytał Mikołaj Kunowski, biskup włocławski i podkanclerzy. Następnie wysłuchano wykładu inauguracyjnego, poświęconego prawu rzymskiemu i kanonicznemu oraz związkach moralności z prawem, który wygłosił Piotr Wysz z Radolina - profesor, biskup krakowski, a końcową mowę wygłosił rektor Stanisław ze Skarbimierza. Inaugurację zakończyła uczta, której fundatorem najprawdopodobniej był król.

Tradycję spotkań krakowskich uczonych wskrzesił w roku 2000, kiedy obchodzony był jubileusz 600-lecia odnowienia UJ, ówczesny rektor UJ prof. Franciszek Ziejka. Wtedy w Stubie Communis Collegium Maius UJ zorganizowano pierwsze śniadanie profesorskie, podczas którego powrócono także do zwyczaju wygłaszania wykładu.

Tym razem wykład zatytułowany "Wisława Szymborska. Między osobą a osobistością" wygłosił prof. Michał Rusinek – literaturoznawca z Wydziału Polonistyki UJ, tłumacz, pisarz, poeta, były sekretarz Noblistki, a obecnie prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej.

Więcej szczegółów i zdjęcia na stronie www.uj.edu.pl.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron