Odnowienie po pięćdziesięciu latach doktoratu prof. Krzysztofa Królasa

W 1973 roku Krzysztof Królas obronił na Uniwersytecie Jagiellońskim pracę doktorską, zatytułowaną "Wewnętrzne pole magnetyczne działające na jądra atomów domieszkowych w metalach ferromagnetycznych". Po 50 latach od tego wydarzenia, 26 czerwca w auli Collegium Maius odbyło się posiedzenie Senatu UJ, podczas którego uroczyście odnowiono doktorat tego wybitnego fizyka. Zaszczytu tego może dostąpić doktor UJ, który wyróżnił się w pracy dla Uniwersytetu lub społeczeństwa.

Jak zaznaczono w dyplomie, profesor Królas otrzymał to wyróżnienie w szczególności za znaczący wkład w badania oddziaływań nadsubtelnych w domieszkowanych stopach metali i materiałach o nietrywialnym magnetyzmie oraz zbudowanie w tym celu w Instytucie Fizyki UJ laboratorium badawczego zaburzonych korelacji kierunkowych promieniowania gamma. Doceniono także jego rozliczne działania na rzecz systemowych zmian w zarządzaniu finansami i wykreowaniu nowej polityki personalnej Uniwersytetu Jagiellońskiego o ogólnopolskim oddziaływaniu, a także niestrudzone i uwieńczone sukcesem starania na rzecz zbudowania pierwszego polskiego źródła promieniowania synchrotronowego – Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego "Solaris" - obecnie największej i najnowocześniejszej w kraju infrastruktury badawczej.

Sylwetkę prof. Krzysztofa Królasa przedstawił w laudacji prof. Marek Szymoński, który zauważył, że tematyka naukowa pracy doktorskiej nadała wyraźny kierunek dalszej pracy badawczej naukowca, która koncentrowała się na badaniach oddziaływań nadsubtelnych w domieszkowanych stopach metali i materiałach o specyficznym magnetyzmie. Początkowo badania te prowadził w laboratorium w Instytucie Fizyki Jądrowej w Krakowie , a później już w samodzielnie zbudowanej w Instytucie Fizyki UJ pracowni zaburzonych korelacji kierunkowych promieniowania gamma.

Więcej szczegółów oraz zdjęcia na stronie www.uj.edu.pl.