Otwarto Jagiellońskie Centrum Humanistyki Cyfrowej

20 czerwca 2023 roku w Collegium Novum odbyła się uroczysta inauguracja Jagiellońskiego Centrum Humanistyki Cyfrowej - jednostki pozawydziałowej mającej na celu prowadzenie działalności w zakresie humanistyki cyfrowej, a w szczególności inicjowanie, organizowanie i prowadzenie działań związanych z ochroną dziedzictwa kulturowego na drodze digitalizacji.

Uroczystość poprowadził prorektor UJ ds. dydaktyki prof. Armen Edigarian. Witając uczestników ceremonii, podkreślił, że powołanie Centrum związane jest z faktem, że prowadzenie badań humanistycznych, podobnie jak w innych dziedzinach jest dzisiaj nieodzownie powiązane z zastosowaniem narzędzi cyfrowych. Głos zabrali także dziekan Wydziału Polonistyki UJ prof. Jarosław Fazan oraz dziekan Wydziału Filologicznego UJ prof. Władysław Witalisz. Prof. Fazan, nawiązując do wypowiedzi prof. Edigariana, zwrócił uwagę nie tylko na rolę narzędzi sztucznej inteligencji w prowadzeniu badań, ale także wirtualnej rzeczywistości jako przedmiotu zainteresowania humanistyki. Natomiast prof. Witalisz wyraził m.in. radość z powodu otwarcia nowego rozdziału we współpracy wydziałów, które kiedyś uległy rozdzieleniu, zauważając, że jest to ważny krok w kierunku interdyscyplinarności.

Wykład inauguracyjny, zatytułowany „Foundations for Open Social Scholarship: The Implementing New Knowledge Environments Partnership” wygłosił prof. Ray Siemens z University of Victoria.

Więcej szczegółów oraz zdjęcia na stronie www.uj.edu.pl.