Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Noblistka z dziedziny chemii otrzymała tytuł doktora honoris causa UJ

Noblistka z dziedziny chemii otrzymała tytuł doktora honoris causa UJ

Profesor Ada Yonath, której za pionierskie prace nad strukturą i funkcją rybosomów przyznano w 2009 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii, otrzymała w piątek 26 maja tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jak wskazał w laudacji prof. Kazimierz Strzałka, jej karierę naukową można porównać do amerykańskiego snu o sukcesie, w którym i pucybut może zostać milionerem.

Mająca polskie korzenie prof. Ada Yonath w swojej pracy badawczej skupia się na biosyntezie białek, antybiotykach hamujących tę biosyntezę, chorobach związanych z mutacjami rybosomalnymi oraz na pochodzeniu życia. Jest dyrektorem Kimmelman Center for Biomolecular Structures w Instytucie Naukowym Weizmanna w Izraelu, w którym wcześniej uzyskała doktorat, a obecnie pracuje na stanowisku profesora. W 2009 roku, wspólnie z Venkatramanem Ramakrishnanem i Thomasem Steitzem, otrzymała Nagrodę Nobla za badania nad strukturą i funkcją rybosomów.

Uniwersytet Jagielloński najwyższą godność honorową nadał prof. Adzie Yonath za pionierskie i przełomowe osiągnięcia naukowe w dziedzinie badań nad trójwymiarową strukturą rybosomów w rozdzielczości atomowej, identyfikację protorybosomu jako łącznika między światami zdominowanymi przez RNA i RNA-białko, wprowadzenie do badań krystalograficznych nowych, rewolucyjnych koncepcji i narzędzi oraz pokazanie, w jaki sposób antybiotyki blokują proces translacji białek na rybosomach bakteryjnych. Noblistka została również uhonorowana za działalność na rzecz Uniwersytetu Jagiellońskiego - za pracę w Międzynarodowym Komitecie Doradczym Małopolskiego Centrum Biotechnologii (MCB) i współpracę naukową z Wydziałem Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii (WBBiB).

Więcej szczegółów i zdjęcia na stronie www.uj.edu.pl.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron