Jubileusz znamienitego teoretyka i historyka literatury

Prof. Ryszard Nycz, kierownik Katedry Antropologii Literatury i Badań Kulturowych Uniwersytetu Jagiellońskiego, otrzymał w środę srebrny medal "Plus ratio quam vis". Uroczystość w auli Collegium Novum była połączona z jubileuszem 70. urodzin tego jednego z najwybitniejszych autorytetów współczesnej polonistyki i kulturoznawstwa.

Uczestników uroczystości powitał rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jacek Popiel, który przypomniał zebranym ideę medalu "Plus ratio quam vis", przyznawanego osobom szczególnie zasłużonym za działalność i dokonania dla dobra wspólnoty akademickiej oraz wyjątkowe zaangażowanie w sprawy uczelni. Prof. Jacek Popiel podkreślił, że prof. Ryszard Nycz został uhonorowany za autorstwo znakomitych książek i rozpraw, stworzenie pionierskiej na gruncie polskich nauk humanistycznych Katedry Antropologii Literatury i Badań Kulturowych oraz za pełnienie od kilkudziesięciu lat funkcji redaktora naczelnego pisma naukowego "Teksty Drugie" - jednego z najważniejszych na gruncie literaturoznawstwa i wytyczającego odkrywcze kierunki badawcze.

- Nie do przecenienia są zasługi profesora Nycza dla Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest bowiem twórcą i założycielem Katedry Antropologii Literatury i Badań Kulturowych na Wydziale Polonistyki UJ. Tym samym zainicjował i rozwinął badania antropologiczno-kulturowe na obszarze literaturoznawstwa, przyczyniając się do stworzenia ośrodka badawczego. Wydawane z jego inspiracji i jego współautorstwa tomy "Kulturowej teorii literatury" zyskały już miano nowej szkoły badawczej w Polsce - mówiła w laudacji prof. Anna Łebkowska.

Wspomniała również o niezwykle ważnych osiągnięciach i zasługach prof. Ryszarda Nycza na rzecz Uniwersytetu Jagiellońskiego na gruncie dydaktyki. Wymieniła m.in. przebudowę studiów polonistycznych, stworzenie nowej specjalności antropologiczno-kulturowej w ramach kierunku filologia polska i kierunku kulturoznawstwo - teksty kultury. Laudatorka przypomniała też, że przez lata był kierownikiem studiów doktoranckich, a od 2019 roku jest przewodniczącym Rady Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych UJ.

Więcej szczegółów i zdjęcia na stronie www.uj.edu.pl.