Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Uniwersytet Jagielloński uhonorował profesora Juliana Dybca

Uniwersytet Jagielloński uhonorował profesora Juliana Dybca

22 marca w Librarii Collegium Maius odbyła się uroczystość, podczas której medal "Plus ratio quam vis" otrzymał prof. Julian Dybiec - znamienity historyk i znawca dziejów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wyróżnienie to przyznawane jest osobom szczególnie zasłużonym za działalność i dokonania dla dobra wspólnoty akademickiej oraz wyjątkowe zaangażowanie w sprawy naszej uczelni.

Z wnioskiem o uhonorowanie prof. Juliana Dybca wystąpił poprzedni dziekan Wydziału Historycznego UJ prof. Jan Święch. Podkreślił w nim, że rok 2020 był dla profesora Dybca rokiem potrójnego jubileuszu - 8 stycznia ukończył 80 lat, minęło także 55 lat od zatrudnienia go na stanowisku asystenta w Katedrze Historii Oświaty i Kultury UJ i pół wieku od obrony doktoratu oraz wydania drukiem pracy doktorskiej "Michał Wiszniewski, życie i twórczość". Ówczesny rektor UJ prof. Wojciech Nowak przychylnie potraktował tę inicjatywę i przyznał prof. Julianowi Dybcowi srebrny medal "Plus ratio quam vis" w uznaniu za nowatorskie badania systemu finansowania i mecenatu nauki i oświaty w dawnej Galicji, monografię o dziejach Uniwersytetu Jagiellońskiego w okresie międzywojennym, a także za pracę nad ukształtowaniem kilku pokoleń studentów UJ.

Sylwetkę oraz dokonania naukowe uhonorowanego przedstawił w laudacji prof. Krzysztof Stopka, dyrektor Mueum UJ. Przypomniał, że dorobek prof. Juliana Dybca obejmuje ponad 200 pozycji bibliograficznych. Są to prace monograficzne, artykuły i rozprawy, opracowania źródłowe, obszerne rozdziały w pracach zbiorowych, biogramy historyczne, drukowane głosy w dyskusjach podczas sesji naukowych. Wszystkie charakteryzuje rzetelność badawcza, dążenie do poznania prawdy, wyważone sądy, dążenie do formułowania uogólnień i syntez na podstawie żmudnych kwerend w polskich i zagranicznych archiwach.

Więcej szczegółów i zdjęcia na stronie www.uj.edu.pl.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron