Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

W Bibliotece Jagiellońskiej odsłonięto popiersie Ruya Barbosy

W Bibliotece Jagiellońskiej odsłonięto popiersie Ruya Barbosy

W ten sposób upamiętniono postać żyjącego w latach 1849 – 1923 znakomitego brazylijskiego pisarza, prawnika, naukowca i polityka, który na początku XX wieku znacząco wspierał na arenie międzynarodowej dążenia Polaków do odzyskania niepodległości, szczególnie podczas międzynarodowej konferencji pokojowej w Hadze w 1907 r.

Ruy Barbosa doceniał determinację i silne poczucie tożsamości narodowej charakteryzujące naród polski. To właśnie uznanie dla tych szlachetnych cech zainspirowało go do obrony, z niezwykłym zaangażowaniem, prawa Polski do suwerenności. Jego wykonane z brązu popiersie, którego autorką jest Letícia Dornelles, ustawione zostało w holu na 1. piętrze w starej części Biblioteki Jagiellońskiej. Odsłonięcia monumentu dokonali rektor UJ prof. Jacek Popiel, Hadil Fontes da Rocha Vianna, ambasador Federacyjnej Republiki Brazylii w Polsce oraz konsul honorowy tego kraju Grzegorz Hajdarowicz.

- Ruy Barbosa kochał Polskę, ponieważ przede wszystkim kochał wolność – mówił ambasador Brazylii. - W ciągu 522 lat historii Brazylii niewielu jego współrodaków walczyło tak zacięcie jak on o wolność, sprawiedliwość i godność ludzką. Sytuacja znajdującego się pod zaborami narodu polskiego, któremu odmówiono świętego prawa do samostanowienia była bodźcem do działania dla jednego z największych i najwybitniejszych Brazylijczyków, pełnego intelektualnej błyskotliwości człowieka o niezachwianej postawie moralnej. Jestem przekonany, że nie ma lepszego miejsca dla popiersia Ruya Barbosy niż Biblioteka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uczelnię która na przestrzeni wieków odegrała ważną rolę w rozwoju ludzkości we wszystkich dziedzinach wiedzy łączy z Ruyem Barbosą idea krzewienia godności ludzkiej, miłości do wiedzy i rozwoju cywilizacji – wyjaśniał Hadil Fontes da Rocha Vianna.

Więcej szczegółów i zdjęcia na stronie www.uj.edu.pl.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron