Prof. Sven Ekdahl odznaczony medalem Plus ratio quam vis

Prof. Sven Ekdahl otrzymał jedno z najwyższych odznaczeń przyznawanych przez Uniwersytet Jagielloński za badania nad stosunkami polsko-krzyżackimi w średniowieczu, w tym w szczególności nad bitwą pod Grunwaldem, wzorową edycję jednego z najważniejszych dzieł Jana Długosza, "Banderia Prutenorum" oraz promocję historii Polski w nauce światowej.

10 lutego 2022 roku w Collegium Maius odbyła się uroczystość, podczas której srebrny medal Plus ratio quam vis otrzymał historyk prof. Sven Ekdahl. Odznaczenie wręczyła uhonorowanemu prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. współpracy międzynarodowej prof. Dorota Malec. Zwracając się do zebranych, prorektor podkreśliła doniosłość sentencji „Plus ratio quam vis” (łac. „więcej znaczy rozum niż siła”) jako dewizy przyświecającej działalności i misji najstarszej polskiej uczelni, zaznaczając, że uhonorowany należy do osób, które tę ideę wcielają w życie.

Laudację na cześć prof. Ekdahla wygłosił prof. Krzysztof Ożóg z Wydziału Historycznego UJ. Podkreślił on między innymi, że uhonorowany jest światowej sławy znawcą dziejów Zakonu Krzyżackiego, w tym w szczególności wielkiej wojny 1409-1411 i bitwy pod Grunwaldem. W swoim bogatym dorobku naukowym ma monumentalne prace o tej bitwie, jak również edycje źródłowe.

Więcej szczegółów i zdjęcia na stronie www.uj.edu.pl.