Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Cafe Nauka w 2021 roku

Cafe Nauka w 2021 roku

Mimo trwającej pandemii koronawirusa Cafe Nauka w minionych dwunastu miesiącach prężnie działała na rzecz popularyzacji i promocji nauki w Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Rok rozpoczęliśmy od przygotowań do kolejnej edycji Tygodnia Mózgu. Tydzień Mózgu organizowany jest od 1999 r. w Krakowie, w ramach międzynarodowego Brain Awarness Week. Impreza ta ma na celu zwrócenie uwagi opinii publicznej na zagadnienia związane z prawidłowym i patologicznym funkcjonowaniem mózgu oraz podkreślenie konieczności badań w tej dziedzinie ze względu na duży wpływ zaburzeń w funkcjonowaniu mózgu na jakość życia. Konferencja ma także na celu popularyzację nauki i stwarza możliwość do dyskusji nad obecnym stanem wiedzy na temat mózgu. Tydzień Mózgu w roku 2021 odbył się w formie zdalnej w dniach od 15 do 20 marca o godz. 17.00 pod hasłem „Porozmawiajmy o mózgu”.

Wiosną organizowaliśmy szóstą edycję konkursu Mądra Książka Roku. Dwie najważniejsze nagrody otrzymali: Larry Wolff za książkę "Wynalezienie Europy Wschodniej. Mapa cywilizacji w dobie Oświecenia" oraz Joanna Guszta i Przemek Liput za książkę "Miasto Potwór".

Prze cały rok kaneldarzowy byliśmy również patronami wydarzenia Punkt krytyczny, organizowanego przez Wydział Filozoficzny; rozmawialiśmy na takie tematy:

1. #TikTok demokracja? | Punkt krytyczny #2

2. No work, no life, no balance, czy nasza praca ma sens? | Punkt krytyczny #3

3. Przemoc. Władza. Siła. Od feudalizmu do milenialsów. | Punkt krytyczny #5

4. Ekonomia, głupcze? Od neuroekonomii do ekonomii feministycznej | Punkt krytyczny #6

5. Media antyspołecznościowe? Porozmawiajmy o władzy i chciwości | Punkt krytyczny #7

6. From Russia with love. Jak zrozumieć współczesną Rosję?| Punkt krytyczny #8

W październiku współorganizowaliśmy spotkanie z Normanem Ohlerem, autorem książki o narkotykach w III Rzeszy Pigułka Extra Strong: narkotyki w III Rzeszy. Końcówka roku była bardzo intensywna: wydaliśmy "Projektor Jagielloński". A w grudniu ukazała się pierwsza uniwersytecka gra planszowa Gaudeamus. Zbuduj średniowieczny uniwersytet.

Możemy mieć tylko cichą nadzieję, że 2022 będzie równie udany co zakończony 2021!

Redakcja Cafe Nauka

Widok zawartości stron Widok zawartości stron