The 3rd Jagiellonian Interdisciplinary Security Conference, Innovative Security Governance: Interdisciplinary Perspectives.

W dniach 28-29 września 2021 r. Katedra Bezpieczeństwa Narodowego Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ we współpracy z Global Trends Lab POB Society of the Future zorganizowała międzynarodową konferencję online pt. Innovative Security Governance: Interdisciplinary Perspectives. Była to trzecie wydarzenie w cyklu Jagiellonian Interdisciplinary Securty Conference (poprzednie miały miejsce w Krakowie w latach 2015 i 2018).

Celem konferencji była debata i refleksja nad współczesnymi procesami zarządzania bezpieczeństwem w ujęciu interdyscyplinarnym i przekrojowym. Nacisk położono na innowacyjne formy i metody zrządzania, technologie wspomagające polityki bezpieczeństwa w różnych sektorach i wymiarach, a także nowatorskie ujęcia teoretyczne i koncepcje bezpieczeństwa formułowane w wielu dyscyplinach ulokowanych w dziedzinie nauk społecznych, a także pokrewnych dziedzinach nauki.
Uczestnikami konferencji byli naukowcy z Polski i zagranicy (USA, Wielka Brytania, Irlandia, Belgia, Niemcy, Węgry, Czechy, Słowacja, Estonia, Ukraina, Armenia, Izrael, Chińska Republika Ludowa, Nowa Zelandia, Trynidad i Tobago). Wystąpienia konferencyjne wygłosili także doktoranci, w programie znalazł się również panel studencki prezentujący wyniki badań w ramach POB FutureSoc.
Uroczystego otwarcia konferencji dokonał Dziekan Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ dr hab. Paweł Laidler, prof. UJ. W sesji plenarnej rozpoczynającej konferencję wybitni eksperci przedstawili regionalne perspektywy zarządzania bezpieczeństwem.  Sytuację w regionie Azji i Pacyfiku przedstawił prof. Rouben Azizian z Massey University (Nowa Zelandia), problemy bezpieczeństwa Kaukazu zaprezentował prof. Aleksander Markarow z Państwowego Uniwerstetu Jerywańskiego (Armenia), natomiast dylematy i wyzwania regionu Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej oraz Afryki subsaharyjskiej przedstawili dr Patrycja Sasnal z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych oraz prof. Andrzej Polus z Uniwersytetu Wrocławskiego.
Po intensywnych dwóch dniach obrad panelowych, uwieńczeniem konferencji była interdyscyplinarna debata ekspercka nt. innowacyjności w zarządzaniu bezpieczeństwem moderowana przez prof. Pawła Frankowskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wzięli w niej udział: prof. Magdalena Góra (UJ, Global Trends Lab POB FutureSoc), prof. Christian Kaunert (University of South Wales, Wielka Brytania) oraz dr Steven Horsley (University of Charleston, West Virginia, USA).
Konferencja doszła do skutku dzięki wsparciu finansowemu Global Trends Lab POB Society of the Future oraz Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ.