Profesor Wojciech Żurek doktorem honoris causa UJ

25 października do grona doktorów honorowych Uniwersytetu Jagiellońskiego dołączył profesor Wojciech Żurek. Wybitny specjalista w dziedzinie fizyki kwantowej uhonorowany został najwyższą godnością przyznawaną przez uniwersytet podczas uroczystego posiedzenia Senatu uczelni, które odbyło się w auli Collegium Novum UJ.

Profesor Wojciech Żurek pracuje w Los Alamos National Laboratory (USA). Specjalizuje się w fizyce teoretycznej. Jest uczonym o światowej sławie, którego liczne osiągnięcia mają fundamentalne znaczenie dla fizyki kwantowej i statystycznej oraz astrofizyki.

Tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego został przyznany prof. Żurkowi m. in. za: fundamentalne badania nad zjawiskami dekoherencji i wyjaśnienie, jak własności klasyczne obserwowanego świata wyłaniają się w wyniku oddziaływań i korelacji układu kwantowego z innymi układami otoczenia; za udowodnienie niemożności replikowania („klonowania”) nieznanych stanów kwantowych, co stanowi współcześnie podstawę kwantowej kryptografii i kwantowego przekazu informacji; za rozwinięcie teorii dynamicznych przejść fazowych i podanie mechanizmu (Kibble’a - Żurka) pojawiania się w nich defektów topologicznych oraz za wieloletnie pielęgnowanie związków z polskim środowiskiem naukowym, w tym opiekę nad młodymi badaczami z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Więcej szczegółów oraz fotorelacja na stronie UJ.