Uniwersytet Jagielloński rozpoczyna 658. rok akademicki

W najstarszej polskiej uczelni rozpoczyna się kolejny rok akademicki. Zgodnie z założeniem większość zajęć ma się odbywać stacjonarnie, a zdalnie prowadzone będą przede wszystkim bardzo oblegane wykłady. Zatem już za kilka dni tysiące studentów i studentek rozpocznie naukę na 16 wydziałach uniwersytetu. Wielu z nich przekroczy progi szkoły wyższej po raz pierwszy w życiu. To właśnie ich reprezentacja złożyła ślubowanie 1 października podczas uroczystej inauguracji 658. roku akademickiego, która odbyła się w auli Collegium Novum UJ.

- U progu nowego roku akademickiego dziękuję tym Wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że mimo zewnętrznych przeciwności Uniwersytet realizował swoje cele badawcze, dydaktyczne i organizacyjne – mówił rozpoczynając uroczystość rektor UJ prof. Jacek Popiel, czym nawiązał do panującej od 2020 roku epidemii i związanego z tym trudnego okresu w funkcjonowaniu nie tylko naszej Uczelni, ale całego świata. Szczególne podziękowania i wyrazy prawdziwego podziwu skierował do pracowników uniwersyteckich szpitali, którzy wykazali się niezwykle ofiarną pracą w czasach pandemii.

Przedstawiając bieżącą sytuację uczelni, prof. Popiel podkreślił, że po raz kolejny nasz uniwersytet okazał się najlepszą polską uczelnią w rankingu „Perspektyw”. Wraz z paroma innymi uczelniami krajowymi UJ znalazł się także na liście szanghajskiej oraz jest obecny w innych najpoważniejszych zestawieniach światowych uczelni. Wspomniał także, że w czerwcu bieżącego roku przyjęta została „Strategia rozwoju Uniwersytetu Jagiellońskiego do 2030 r.”. Dyskusje poprzedzające uchwalenie dokumentu uświadomiły wszystkim, że bez stabilnej wizji polskiego szkolnictwa wyższego trudno będzie realizować ambitne cele, które sobie wyznacza UJ.

Inauguracja roku akademickiego w UJ ma swój tradycyjny przebieg – uroczystość poprzedziła msza odprawiona w kolegiacie św. Anny, następnie z Collegium Maius wyruszył orszak profesorów naszej uczelni, który przeszedł Plantami do Collegium Novum UJ. Podczas uroczystości wręczone zostały także Nagrody Rektora UJ „Laur Jagielloński”, honorujące wybitne osiągnięcia naukowe uczonych z UJ. Uhonorowani zostali: prof. Ewdoksia Papuci-Władyka w dziedzinie nauk humanistycznych, społecznych i prawnych, prof. Katarzyna Turnau w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych oraz prof. Marian Szczepanik w dziedzinie nauk medycznych.

Więcej szczegółów oraz fotorelacja na stronie www.uj.edu.pl.