Zaszczytne wyróżnienia dla zasłużonych uniwersyteckich chemików

27 września w ramach obchodów jubileuszu 40-lecia Wydiału Chemii UJ odbyło się uroczyste posiedzenie rady wydziału, podczas którego uhonorowano troje wybitnych chemików związanych z UJ. W Auli Jagiellońskiej Collegium Maius nastąpiło wręczenie srebrnego medalu "Plus Ratio Quam Vis" prof. Krystynie Dyrek oraz odnowienia po pięćdziesięciu latach doktoratów prof. Zofii Stasickiej i prof. Romana Dziembaja.

Profesor Krystyna Dyrek, nosząca zaszczytny tytuł profesora honorowego UJ, w latach 1990-1993 sprawująca urząd prorektora UJ, otrzymała medal „Plus Ratio Quam Vis”, który wręczany jest osobie szczególnie zasłużonej za działalność i dokonania dla dobra wspólnoty akademickiej oraz za wyjątkowe zaangażowanie w sprawy UJ.

Profesor Zofia Stasicka, dziekan Wydziału Chemii w latach 1982-1987, uhonorowana w 2011 r. srebrnym medalem „Plus Ratio Quam Vis” przyjęła dyplom odnowienia doktoratu, którym podkreślono m. in. jej znaczący wkład w rozwój chemii koordynacyjnej oraz chemii i fotochemii środowiska oraz zasługi dla kształcenia młodej kadry chemicznej i nauczycieli.

Ogromne zaangażowanie w działalność organizacyjną na rzecz Wydziału Chemii, w tym pełnienie funkcji dziekana (w latach 1999-2002), ukształtowanie w kilku pokoleniach młodych adeptów chemii pasji poszerzania wiedzy oraz niestrudzone wytyczanie ścieżek łączących nauki podstawowe z aplikacyjnymi stały się z kolei przesłankami do odnowienia po 50 latach doktoratu prof. Romana Dziembaja.

Fotorelacja na stronie www.uj.edu.pl.