Otwarcie Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ dla publiczności

10 września nastąpiło oficjalne przekazanie obiektu i zbiorów Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ dla społeczeństwa. – Bardzo się cieszę, że udało się zrealizować inwestycję, która od dzisiaj będzie służyć nie tylko studentom i naukowcom naszej uczelni, ale również mieszkańcom Krakowa i Małopolski – powiedział podczas uroczystości rektor UJ prof. Jacek Popiel.

Zgromadzone w Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ zbiory zoologiczne, geologiczne, paleobotaniczne i antropologiczne udostępnione zostaną dla wszystkich zainteresowanych we wtorek 14 września.

Na zwiedzających czeka ponad 10 000 eksponatów prezentowanych w trzech salach ekspozycyjnych o łącznej powierzchni ponad 2000 m2. Pamiętać jednak należy, że CEP to nie tylko wystawy, ale także ponad pół miliona obiektów przechowywanych w zbiorach naukowych. Niektóre z nich uważane są za jedne z najcenniejszych w Europie – np. zbiory motyli.

Trzon wystawy stanowią unikatowe historyczne zbiory przyrodnicze gromadzone od XVIII wieku, nowoczesne dioramy i makiety odtwarzające Ziemię sprzed milionów lat oraz tysiące minerałów i skamieniałości. Ekspozycja podzielona jest na 15 bloków tematycznych i przystosowana do wszystkich poziomów edukacji – od przedszkola po szkoły średnie. Została zaprojektowana tak, by chronologicznie przeprowadzić zwiedzających od początków Wszechświata i powstanie Ziemi, przez pojawienie się żywych organizmów, wielkie wymierania i zlodowacenia aż po czasy współczesne. Wystawa przedstawia także pochodzenie człowieka jako gatunku, jego pozycję w świecie zwierząt oraz wpływ na środowisko przyrodnicze i bioróżnorodność. To jedyna ekspozycja w Polsce, na której prezentowany jest pełny przegląd systematyczny zwierząt. Niezwykle interesująca jest także część wystawy ukazująca procesy geologiczne oraz środowiska przyrodnicze z różnych stref klimatycznych. Ponadto niewątpliwą atrakcję stanowi prezentowana na zewnątrz budynku rekonstrukcja odkrytego w Polsce szkieletu archozaura nazwanego na cześć legendarnego smoka wawelskiego.

Więcej informacji oraz fotorelacja na stronie www.uj.edu.pl.