Profesor Marek Krawczyk doktorem honoris causa UJ

22 czerwca Uniwersytet Jagielloński nadał tytuł doktora honoris causa – najwyższą godność przyznawaną przez Senat UJ osobom o wybitnych osiągnięciach naukowych oraz powszechnie uznanym autorytetom naukowym i moralnym profesorowi Markowi Krawczykowi. Zaszczytny tytuł wręczony został podczas uroczystego posiedzenia Senatu, które odbyło się w auli Collegium Novum.

Wybitnego specjalistę w dziedzinie chirurgii ogólnej i onkologicznej oraz transplantologii klinicznej uhonorowano m. in. za stworzenie największego w Polsce i jednego z największych w Europie ośrodka transplantacyjnego wątroby, pionierskie zabiegi w chirurgii wątroby i transplantologii tego narządu, wybitne osiągnięcia naukowe, doświadczenie, wiedzę oraz zdolności organizacyjne oraz stworzenie chirurgom z Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medicum możliwości szkolenia i współpracy naukowej w zakresie chirurgii i przeszczepiania wątroby.

Prof. Marek Krawczyk jest od 1966 r., tzn. od III roku studiów związany z Akademią Medyczną w Warszawie i całe swoje życie zawodowe związał z tą stołeczną uczelnią. Studia na Wydziale Lekarskim ukończył w 1969 roku. W październiku 1998 roku został kierownikiem Kliniki Chirurgii Ogólnej i Chorób Wątroby. Już wcześniej, w roku 1994 roku zaangażował się w prace związane z programem przeszczepiania wątroby w Klinice, które kontynuował przez cały czas pracy zawodowej. W 1999 roku rozpoczął współpracę dotyczącą przeszczepiania wątroby od dawcy żywego z Centrum Zdrowia Dziecka, która zaowocowała wykonaniem pierwszego w Polsce udanego przeszczepienia fragmentu wątroby od dawcy żywego. W 1996 r. został prodziekanem Wydziału Lekarskiego, w 2002 roku dziekanem I Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie, a w latach 2008 - 2012 pełnił funkcję Rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Więcej szczegółów i fotorelacja z uroczystości na stronie www.uj.edu.pl.