Konferencja naukowa "Język polski – między tradycją a współczesnością"

W dniach 27-29 maja 2021 roku odbyła się konferencja naukowa zorganizowana z okazji stulecia Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego.

Konferencja była pierwotnie planowana na rok 2020, ale w związku z pandemią została przeniesiona na rok 2021 i zorganizowana w formie zdalnej. W konferencji wzięło udział łącznie prawie 300 osób (referentów i słuchaczy), w tym wielu wybitnych badaczy polszczyzny z różnych ośrodków naukowych z całej Polski. Gościliśmy również naukowców z Uniwersytetu w Ostrawie. W trakcie trzech dni obrad wygłoszono 98 referatów, w tym 12 plenarnych, prowadzono ożywione dyskusje i rozmowy.

Tematyka referatów była bardzo zróżnicowana, ogniskująca się wokół problemów badawczych polszczyzny – współczesnej i dawniejszej. Wszystkie łączyło jedno: powstały z myślą o uświetnieniu jubileuszu stulecia Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego – organizacji, która niemal od samego odrodzenia Polski po latach rozbiorów do dziś łączy wysiłki uczonych, językoznawców i zwykłych miłośników polszczyzny w codziennym trudzie poznawania tajemnic ojczystego języka i propagowania jego piękna, nauczania sprawności w posługiwaniu się nim, jego pielęgnacji i ochrony.

Konferencja, organizowana zgodnie przez środowisko krakowskich językoznawców, była godnym uczczeniem pięknego Jubileuszu.

Więcej informacji na stronie 100.tmjp.pl.