Konferencja RODO w zakładzie pracy.

W dniu 12 grudnia 2019 r. w Pałacu Larischa w Krakowie na odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „RODO w zakładzie pracy - zagadnienia szczegółowe. Kontrola pracownika i postępowania wyjaśniające”, organizowana przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego we współpracy z Okręgową Izbą Radców Prawnych w Krakowie, pod merytorycznym kierownictwem prof. dr hab. Arkadiusza Sobczyka. Partnerem wydarzenia był KGHM Polska Miedź S.A., a patronat objęło wiele instytucji społecznych i medialnych.

Celem konferencji była próba znalezienia odpowiedzi na niezwykle aktualne pytania i problemy z zakresu przetwarzania danych osobowych w zatrudnieniu. Referaty skupiały się przede wszystkim na problematyce dopuszczalności i charakteru prawnego kontroli pracowników. Poruszone zostały także kwestie dotyczące postępowań wyjaśniających, w szczególności w kontekście przetwarzania danych w ramach działalności antymobbingowej. Część wystąpień dotyczyła problemów związanych z przetwarzaniem danych z zapisów z nieujawnionych nagrań w stosunkach prawnopracowniczych i ich waloru dowodowego w postępowaniu przez sądem.

Konferencja odniosła wielki sukces pod względem frekwencji – w wydarzeniu wzięło udział blisko 300 osób, co świadczy o wysokim poziomie zainteresowania ochroną danych w zatrudnieniu i potrzebie dyskusji merytorycznej w tym zakresie.