IAML 2019

W dniach 14-19 lipca 2019 roku w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego odbył się Kongres Międzynarodowego Stowarzyszenia Muzycznych Bibliotek, Archiwów i Centrów Informacji IAML 2019. Honorowy Patronat nad Kongresem objął Prezydent Krakowa Profesor Jacek Majchrowski oraz JM Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego Profesor Wojciech Nowak

Międzynarodowe Stowarzyszenie Muzycznych Bibliotek, Archiwum i Centrów Informacji IAML (www.iaml.info), założone w 1951 roku, zrzesza około 1650 członków instytucjonalnych i indywidualnych z ponad 50 krajów świata. Polscy bibliotekarze muzyczni i muzykolodzy od połowy lat 50. aktywnie działają w strukturach IAML i regularnie uczestniczą w dorocznych kongresach. Obecnie Polską Grupę Narodową IAML, działającą w ramach Sekcji Bibliotek Muzycznych Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich tworzy 17 bibliotek muzycznych. Wśród nich są dwie biblioteki z Uniwersytetu Jagiellońskiego: Biblioteka Jagiellońska oraz Biblioteka i Fonoteka Instytutu Muzykologii UJ – głównego organizatora Kongresu.

Kongres IAML 2019 zgromadził ponad 330 uczestników – bibliotekarzy i archiwistów muzycznych, muzykologów, badaczy źródeł muzycznych z 38 krajów ze wszystkich kontynentów. Reprezentowali oni różnorodne instytucje muzyczne, w tym uniwersyteckie ośrodki muzykologiczne, działy muzyczne największych bibliotek narodowych, biblioteki akademii i konserwatoriów muzycznych, centra informacji muzycznej, biblioteki orkiestrowe i radiowe oraz wydawców muzycznych.

Na program Kongresu składały się sesje naukowe (z udziałem 114 referentów), sesje posterowe, spotkania robocze Sekcji i Komitetów IAML, warsztaty poświęcone wykorzystaniu narzędzi cyfrowych w muzyce i opracowaniu źródeł muzycznych.

Ważną częścią programu Kongresu IAML były koncerty, zorganizowane we współpracy z instytucjami partnerskimi – Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina, Polskim Wydawnictwem Muzycznym, Festiwalem Muzyki Polskiej, Gminą Miejską Kraków i Akademią Muzyczną w Krakowie. Pierwszy z nich miał miejsce podczas uroczystej inauguracji Kongresu w Auli Auditorium Maximum, gdzie wystąpił zespół „Capella Cracoviensis”. Pozostałe koncerty zostały zorganizowane w krakowskich świątyniach: w Bazylice św. Franciszka z Asyżu – koncert kameralny „Schubert i Nowakowski – Kwintet fortepianowy u progu romantyzmu”, w Kolegiacie św. Anny – koncert organowy w wykonaniu Prof. Andrzeja Białko, oraz w Kościele św. Katarzyny – koncert w ramach 15. Festiwalu Muzyki Polskiej w wykonaniu zespołu „Sinfonietta Cracovia”.

Kongresowi towarzyszyła również specjalna wystawa w Bibliotece Jagiellońskiej zatytułowana „Od teoretycznych traktatów do kompozytorskich arcydzieł – muzykalia w Bibliotece Jagiellońskiej na przestrzeni wieków” oraz targi wydawców muzycznych.

Więcej informacji o Kongresie znajduje się na stronie: www.iaml2019.confer.uj.edu.pl