RODO – od analizy modelu do stosowania prawa

W dniach 9-10 maja 2019 r. w Pałacu Larischa Krakowie na odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „RODO – od analizy modelu do stosowania prawa” organizowana przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego we współpracy z Okręgową Izbą Radców Prawnych w Krakowie pod merytorycznym kierownictwem prof. dr hab. Arkadiusza Sobczyka. Konferencja została objęta patronatem honorowym Ministerstwa Cyfryzacji.

Celem Konferencji była refleksja nad teoretycznymi i praktycznymi aspektami stosowania RODO. Temat wciąż jest niezwykle aktualny, zaś dyskusja i próba rozwiania wątpliwości potrzebna i uzasadniona ze względu na występujące powszechnie problemy związane ze stosowaniem RODO, dotyczące praktyki działalności podmiotów gospodarczych jak i funkcjonowania osób fizycznych.

Pierwszy dzień Konferencji był poświęcony instytucji Inspektora Ochrony Danych, zaś w drugim dniu wygłoszono referaty o zróżnicowanej tematyce związanej z RODO. Podczas wydarzenia wykłady poprowadziło wiele autorytetów w zakresie ochrony danych osobowych, m.in. z  takich instytucji jak Ministerstwo Cyfryzacji czy Urząd Ochrony Danych Osobowych, jak również pracownicy naukowi i specjaliści, którzy sferą ochrony danych zajmują się w praktyce, w szczególności Inspektorzy Danych Osobowych.

Konferencja odniosła wielki sukces pod względem frekwencji – w wydarzeniu wzięło udział blisko 300 osób, co świadczy o wciąż niesłabnącej potrzebie organizacji spotkań naukowych oraz merytorycznej dyskusji na tematy związane z RODO. ​