Profesor Andrzej Zoll został Profesorem Honorowym Uniwersytetu Jagiellońskiego

W dniu 27 listopada 2018 roku o godzinie 12.00 rozpoczęło się Uroczyste Posiedzenie Senatu UJ, które uhonorowało wybitnego prawnika, badacza oraz nauczyciela akademickiego o międzynarodowej renomie. Do tej pory tytułem Profesora Honorowego UJ nagrodzonych zostało jedynie 16 osób.

Uroczystość poprowadził prof. dr hab. med. Wojciech Nowak, rektor UJ. Laudację wygłosił  prof. Piotr Kardas, który podkreślił m.in., że profesura honorowa najstarszej polskiej uczelni to wyróżnienie szczególne, przyznawane wyjątkowo, jedynie najwybitniejszym przedstawicielom środowiska akademickiego. Łaciński tekst dyplomu odczytał prof. dr hab. Jerzy Pisuliński, dziekan Wydziału Prawa i Administracji UJ. Oprócz dyplomu, który wręczył rektor W. Nowak, prof. A. Zoll otrzymał jeszcze epitogium. Przypinając je do togi uhonorowanego, prof. dr hab. Zdzisław Mach, dziekan Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ, dopełnił uroczysty akt nadania profesury honorowej.

W swoim przemówieniu prof. Andrzej Zoll odniósł się do współczesnych problemów polskiego społeczeństwa, ujmując je w perspektywie okresu transformacji po 1989 r. Zastanawiał się nad współczesnym znaczeniem pojęcia patriotyzmu. Zaznaczył, że należy do generacji, która jako pierwsza od dziesięcioleci nie musiała udowadniać przywiązania do ojczyzny na polu bitwy. Poruszył też problem relacji między wolnością i odpowiedzialnością, przed którym stoi każdy obywatel w demokratycznym ustroju polityczno-społecznym, opartym o zasady liberalne. Prof. A. Zoll wskazał tu na zagrożenia związane z obserwowaną tendencją ku ograniczaniu wolności na rzecz budowania systemu bezpieczeństwa i  ładu publicznego, który bez wspomnianych wartości liberalnych staje się ostatecznie tylko mirażem. Na końcu prof. A. Zoll podziękował za otrzymany tytuł a w szczególności swoim licznie przybyłym uczniom oraz rodzinie. Uroczystość uświetnił występ Chóru Akademickiego.

Więcej informacji i fotoreportaż: www.uj.edu.pl