Uniwersytet Jagielloński rozpoczyna kolejny rok akademicki

655 Inauguracja miała miejsce 1 października 2018 roku w auli Auditorium Maximum UJ o godzinie 11.00. Poprzedził ją przemarsz Orszaku Profesorów UJ, który przeszedł ulicami Krakowa. W uroczystości wzięła udział społeczność akademicka UJ, władze wojewódzkie i samorządowe, parlamentarzyści, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, świata nauki, kultury oraz władz państwowych.

Jako pierwszy głos zabrał Rektor UJ prof. Wojciech Nowak. W swoim wystąpieniu inauguracyjnym przypomniał, m.in. że to właśnie teraz wchodzą w życie przepisy nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Rektor podkreślił ponadto, że pilną potrzebą uczelni jest w obecnej chwili opracowanie nowego statutu, który określi ustrój, organizację i zasady finansowania w Uniwersytecie Jagiellońskim.

Ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina reprezentował w czasie uroczystości Piotr Dardziński. Przekazał on m.in. społeczności akademickiej UJ podziękowania za całość wysiłku w procesie powstawania Konstytucji dla Nauki. Zauważył też, że nowa ustawa o szkolnictwie wyższym wchodzi w życie w roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Rektor Nowak podkreślił, że UJ uczestniczy w przygotowaniu i realizacji projektu utworzenia Uniwersytetów Europejskich. Zgodnie z nią już w przyszłym roku Unia Europejska ogłosi konkurs na utworzenie pięciu lub sześciu takich uniwersytetów, które połączą inne uczelnie poprzez wspólnotę badań naukowych, kształcenia, innowacyjności, mobilności i zarządzania. O obecności badaczy z UJ w Europejskiej Przestrzeni Badawczej świadczy m. in. przyznanie w tym roku dwóch grantów Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC). Z tej okazji dyplomami gratulacyjnymi uhonorowani zostali: dr Tomasz Żuradzki  z Wydziału Filozoficznego oraz dr Michał Németh z Wydziału Filologicznego.

Podczas uroczystości wręczona została także nagroda Rektora UJ "Laur Jagielloński”. W dziedzinie nauk medycznych otrzymał ją prof. Tomasz Guzik  z Wydziału Lekarskiego, za cykl nowatorskich prac dotyczących obserwacji nowych mechanizmów oksydacyjno-zapalnych leżących u podstaw dysfunkcji naczyniowej, prowadzących do rozwoju nadciśnienia tętniczego i miażdżycy oraz zaproponowanie szeregu ich modulacji terapeutycznych w schorzeniach sercowo-naczyniowych. Natomiast w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych Laur otrzymał prof. Jerzy Jurkiewicz z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, za prace z dziedziny teorii oddziaływań fundamentalnych, w szczególności za stworzenie modelu kauzalnych dynamicznych triangulacji, będącego ambitną próbą unifikacji fizyki kwantowej i ogólnej teorii względności, dającego podstawy do zrozumienia kwantowej grawitacji.

Kolejnym punktem Inauguracji była Immatrykulacja nowo przyjętych na Uniwersytet Jagielloński studentów I roku. Przeprowadził ją prof. dr hab. Armen Edigarian, prorektor UJ ds. dydaktyki. Następnie głos zabrał także Jakub Bakonyi, przewodniczący Samorządu Studentów UJ. Wykład inaugurujący pt. "Sztuczna inteligencja i własność intelektualna",  wygłosił z kolei prof. dr hab. Ryszard Markiewicz z Wydziału Prawa. Uroczystość zakończył Hymn Państwowy. Inaugurację uświetnił dodatkowo popołudniowy koncert zespołu „Słowianki”.

Więcej informacji i fotoreportaż na: www.uj.edu.pl