UJ dla Krakowa

W dniu 11.04.2018 r., w auli Auditorium Maximum UJ, odbyło się kolejne spotkanie z cyklu UJ dla Krakowa. Tym razem rozmawialiśmy o lekach – czy są bezpieczne i jak wchodzą w interakcję z pożywieniem.

Większość z nas wie, że leki przyjmuje się raczej do posiłku, oraz że nie należy spożywać ich z alkoholem. Często bywa jednak, że kwestia bezpieczeństwa stosowania leków jest bardziej złożona i nie ogranicza się do tych dwóch dobrze znanych zasad. Na temat właściwych praktyk zażywania leków istnieje w świadomości społecznej wiele mitów, skutecznie podtrzymywanych przed internet i popularną prasę. Bywa, że sami nie wiemy, o co pytać, a lekarze nie zawsze z własnej inicjatywy spieszą z wyczerpującymi zaleceniami.
Na spotkaniu poruszone zostały m.in. kwestie wchłaniania leków, zapobieganiu wyjałowieniu organizmu, kiedy w ramach leczenia musimy zrezygnować z niektórych składników diety, czy łączenie preparatów ze sobą.
Na te i podobne tematy związane z bezpieczeństwem zażywania leków wypowiadali się naukowcy z UJ: prof. Jacek Sapa, dziekan Wydziału Farmaceutycznego UJ oraz dr farm. Paweł Paśko z tego samego wydziału.