Krakowskie Dyktando 2018

3 marca 2018 r. odbyło się IV Dyktando Krakowskie, które zakończyło Miesiąc Języka Ojczystego współorganizowanego przez Towarzystwo Miłośników Języka Polskiego, i Wydział Polonistyki UJ.

Dyktando po raz pierwszy zostało przeprowadzone w dwóch wersjach – tradycyjnej, otwartej dla wszystkich i w kategorii junior; dla osób do 15 roku życia. Oba dyktanda zostały przeprowadzone jednocześnie w dwóch aulach Auditorium Maximum UJ. Jak co roku, pojawiły się setki uczestników z całej Polski, by stawić czoła meandrom polskiej ortografii.

Z ramienia Towarzystwa w jury konkursu zasiadali, witali uczestników, a potem wręczali im nagrody, przewodniczący Zarządu Głównego prof. Bogusław Dunaj oraz zastępca przewodniczącego prof. Piotr Żmigrodzki.

Dyktando było objęte honorowym patronatem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina, Marszałka Województwa Małopolskiego Jacka Krupy, Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego, JM Rektora UJ prof. dr hab. med. Wojciecha Nowaka, Dziekana Wydziału Polonistyki UJ prof. dr hab. Renaty Przybylskiej, Narodowego Centrum Kultury.

(Patroni: Biblioteka Kraków, Kraków Miasto Literatury UNESCO. )