Konferencje naukowe na Uniwersytecie Jagiellońskim w 2017 roku

W 2017 roku Sekcja Organizacji Konferencji (SOK) Działu Promocji wspierała jednostki uniwersyteckie przy organizacji 19 wydarzeń naukowych, w których w sumie uczestniczyło ponad 4300 osób z 56 krajów.

Najliczniej reprezentowanymi grupami, poza Polakami, byli Anglicy, Niemcy, Amerykanie, Czesi i Francuzi. Uniwersytet gościł również mieszkańców tak odległych krajów jak Nowa Zelandia, Tajwan, Malezja czy Filipiny.

Największą liczbę uczestników (ok. 2000) zgromadził Narodowy Kongres Nauki, który odbył się we wrześniu w Centrum Kongresowym ICE. Podczas wydarzenia zaprezentowano projekt nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, nowej konstytucji dla nauki. Kongres został zorganizowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim.

Szesnaście tegorocznych wydarzeń miało charakter międzynarodowy, m. in.:

- XXVII Kongres Europejskiego Towarzystwa Socjologii Wsi (The 27th European Society for Rural Sociology Congress), który odbył się w lipcu i zgromadził około 400 naukowców z całego świata. Organizatorem kongresu był Instytut Socjologii UJ,

- I edycja Kraków Intellectual Property Law Summer School, której tematem była problematyka naruszeń praw własności intelektualnej. Organizatorem wydarzenia była Katedra Własności Intelektualnej Wydziału Prawa i Administracji UJ,

- 9th Arkadi M. Rywlin International Pathology Slide Seminar Club Symposium in Anatomic Pathology, której organizatorem była Katedra Patomorfologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum.

We wrześniu odbyły się dwa ogólnopolskie wydarzenia naukowe:

- XXIII Naukowy Zjazd Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, w którym uczestniczyło około 500 osób. Współorganizatorami wydarzenia był Wydział Farmaceutyczny UJ CM oraz Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne,

- 90 lat Polskiego Towarzystwa Mikrobiologów. PTM wczoraj, dziś, jutro, organizowane wspólnie przez UJ oraz PTM. Konferencja zgromadziła ponad 250 uczestników, a towarzyszyło jej Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Delegatów PTM.

W minionym roku SOK po raz kolejny brała udział w organizacji wydarzeń cyklicznych:

- April Conference Fourteen, najstarszej (organizowanej od 1978 roku) i największej konferencji anglistycznej w Polsce, odbywającej się na UJ regularnie, co trzy lata. W tegorocznej edycji brało udział prawie 200 prelegentów z 17 krajów. Organizatorem był Instytut Filologii Angielskiej UJ,

- Point of View in Translation and Interpreting, która odbywa się na UJ od 2011 roku. W tym roku zgromadziła prawie 140 przekładoznawców i tłumaczy z 20 krajów. Organizatorem jest Wydział Filologiczny UJ i Katedra do Badań nad Przekładem i Komunikacją Międzykulturową UJ,

- Academy of Immunohistochemistry. Diagnostic Immunohistochemistry for Pathologists. W tegorocznej, czwartej edycji kursu wzięło udział prawie 140 specjalistów z 25 krajów. Kurs jest organizowany co roku przez Katedrę Patomorfologii UJ CM we współpracy ze stowarzyszeniem NordiQC, Polskim Towarzystwem Patologów, Centrum Onkologii w Krakowie oraz Szpitalem Uniwersyteckim w Stavanger w Norwegii.

- Autyzm – od nauki do praktyki, której głównym organizatorem jest Instytut Psychologii UJ. Druga edycja zgromadziła ponad 160 uczestników, w tym także rodziców dzieci ze spektrum autyzmu. Gośćmi konferencji byli najwybitniejsi uczeni oraz najbardziej doświadczeni terapeuci.

Lista wszystkich wydarzeń z 2017 roku znajduje się na stronie sekcji: http://www.konferencje.uj.edu.pl/minione-wydarzenia