Cafe Nauka "Przestępca i ofiara"

„Przestępca i ofiara. Kryminalistyka, DNA i inne tropy prowadzące do zbrodni” to tytuł kolejnej edycji Cafe Nauka, która odbyła się w czwartek 16 lutego w księgarni Matras na Rynku Głównym.

Cafe Nauka to spotkania w kawiarnianej atmosferze, w czasie których poruszane są fascynujące zagadnienia związane z nauką. By ułatwić zrozumienie kwestii dotyczących ludzi, świata i przyszłości, zapraszani są na nie naukowcy, którzy w przystępny sposób opowiadają o przedmiocie swoich badań.

Gościem Cafe Nauka byli dr Joanna Stojer-Polańska – prawnik i kryminalistyk, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie też obroniła doktorat. Dotyczył on oddziaływania mediów, szczególnie seriali kryminalnych, na postępowanie karne, czyli tzw. efektu CSI. Obecnie jest współpracowniczką zespołu badawczego z Katedry Socjologii Prawa UJ i wykładowcą Uniwersytetu SWPS.

Zagadnienia związane z genetyką, dziedziczeniem, identyfikacją przestępcy uwypuklił prof. Wojciech Branicki, kierownik Ośrodka Badań Genetycznych i Nutrigenomiki na UJ, dyrektor do spraw naukowych Małopolskiego Centrum Biotechnologii oraz ekspert w Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Policji. Profesor Branicki jest pionierem badań nad predykcyjną analizą DNA i opracowywaniem narzędzi dochodzeniowo-śledczych w genetyce sądowej. Jego analizy doprowadziły m.in. do powstania metody HIrisPlex wykorzystywanej obecnie na całym świecie do identyfikacji koloru oczu i włosów.

Więcej informacji i zdjęcia na stronie www.nauka.uj.edu.pl