Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nowa siedziba Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej oficjalnie otwarta

Nowa siedziba Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej oficjalnie otwarta

- To niezwykle radosny dzień. Dziś oficjalnie otwieramy najnowsze dziecko uniwersytetu, jakże piękne i dorodne - mówił podczas czwartkowych uroczystości na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej prof. Wojciech Nowak, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Budowa kompleksu budynków przy ul. prof. Stanisława Łojasiewicza 11 trwała 4 lata i pochłonęła 230 mln złotych.

W nowej siedzibie Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej zajęcia dydaktyczne prowadzone są od początku poprzedniego roku akademickiego. Ale dopiero wiosną tego roku zakończyła się skomplikowana przeprowadzka infrastruktury badawczej, co było przedsięwzięciem wysoce złożonym, w które zaangażowano specjalistyczne firmy mające za zadanie demontaż i ponowne jej uruchomienie. Obecnie kształci się tu około 1300 studentów i 200  doktorantów. Wydział zatrudnia ponad 180 nauczycieli akademickich, w tym ponad 100 samodzielnych pracowników naukowych. W liczbie tej jest 61 profesorów tytularnych. Pracuje tu 139 pracowników technicznych i administracyjnych.

Przygotowania inwestycji rozpoczęły się w 2004 roku. Budynek zaprojektowali architekci z pracowni Wasko-Projekt. Budowę rozpoczęto we wrześniu 2010 roku. Głównym wykonawcą robót było konsorcjum firm Hochtief Polska SA oraz Hochtief Construction AG. W lipcu ubiegłego roku Państwowy Inspektor Budowlany wydał decyzję o pozwoleniu na użytkowanie obiektu.

Całkowita powierzchnia pomieszczeń dydaktycznych to 1367 m kw. Laboratoria dydaktyczne zajmują 1922 m kw., pracownie komputerowe 772 m kw., laboratoria i pracownie badawcze 4414 m kw., pokoje pracy cichej i pokoje doktorantów 3537 m kw. Na prawie 1000 m kw. urządzono wydziałową bibliotekę. Z czterech dużych audytoryjnych sal wykładowych największa może pomieścić 383 osoby. Kompleks jest w pełni przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

Dla potrzeb prac prowadzonych w zaawansowanych technicznie laboratoriach naukowo-badawczych i dydaktycznych zbudowano nowoczesną infrastrukturę informatyczną złożoną z okablowania oraz z wysokiej klasy urządzeń sieciowych i serwerowych. Ułożono łącznie 280 km okablowania strukturalnego kategorii 6A oraz około 18 km wielożyłowych kabli światłowodowych. Zainstalowano aktywne urządzenia sieciowe. Parametry infrastruktury sieciowej, choć dotyczą tylko lokalnej sieci komputerowej (tj. LAN), wskazują, że jest to w tej chwili największa i jednocześnie najbardziej rozwinięta technologicznie sieć komputerowa LAN nie tylko w Krakowie, ale nawet w Polsce.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj