Cafe Nauka: Skąd ból?

W środę 9 grudnia 2015 r. odbyła się X edycja Cafe Nauka organizowana przez Dział Promocji i Informacji UJ. Motywem przewodnim spotkania był ból.

Jak zawsze, w kawiarni Pauza In Garden odbyło się spotkanie popularnonaukowe Cafe Nauka, na które zostało zaproszonych dwóch naukowców zajmujących się na co dzień tematyką bólu.

Byli nimi  prof. Barbara Przewłocka - neurofarmakolog, od wielu lat kierująca Zakładem Farmakologii Bólu w Instytucie Farmakologii w Krakowie oraz
dr Przemysław Bąbel - psycholog, adiunkt w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie kieruje Zespołem Badania Bólu.

Eksperci w bardzo przystępny sposób nakreślili problem, który dotyczy każdego z nas. Z racji ich specyfikacji naukowych, temat ten został poruszony zarówno pod kątem medycznym jak i psychologicznym. Rozmawiali między innymi o roli świadomości bólu, jak sobie z nim poradzić, jak można zmierzyć ból oraz o odczuwaniu bólu po podaniu placebo. Liczni goście, którzy przybyli na spotkanie, popijając kawę, chętnie włączali się w dyskusję, zadając szereg pytań dotyczących tego zagadnienia.

Bardzo dziękujemy za przybycie i serdecznie zapraszamy na kolejne edycje Cafe Nauki!

Tekst i zdjęcie: Paulina Job