Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Uniwersytet Jagielloński rozpoczął 660. rok akademicki w swojej historii

Uniwersytet Jagielloński rozpoczął 660. rok akademicki w swojej historii

- Otaczający nas świat pełen jest niepokojących zdarzeń. Ale w tym szczególnym dniu, jakim jest inauguracja kolejnego roku akademickiego, niech nasze serca i umysły wypełnia radość i wiara w lepsze jutro, pełne wzajemnego szacunku dla każdego. Historia najstarszej polskiej uczelni uświadamia, że jeśli będziemy trwali przy podstawowych wartościach, które przekazały nam poprzednie pokolenia, to możemy z optymizmem wkraczać w kolejny rok akademicki – mówił rektor UJ prof. Jacek Popiel otwierając uroczystość w auli Auditorium Maximum UJ.

Rektor UJ w swoim przemówieniu podkreślał, że kończąca się czteroletnia kadencja obecnych władz uczelni przypadła w bardzo trudnym okresie - dramaturgię tych lat wyznaczyły dwa lata trwania pandemii koronawirusa i wojna w Ukrainie. Wydarzenia te zaburzyły, ale nie wstrzymały funkcjonowania uczelni, dlatego rektor dziękował wszystkim, którzy pracowali na sukcesy badawcze, dydaktyczne i organizacyjne UJ.

Inauguracja roku akademickiego jest okazją do podsumowań. W przemówieniu rektora znalazło się miejsce nie tylko na refleksję nad stanem uczelni i nauki w Polsce, ale także przedstawił w nim  szersze spojrzenie – wyraził troskę o stan debaty publicznej i wskazał na zatrważające zjawiska obecne w polskiej polityce.

Prof. Jacek Popiel wyraził zadowolenie, że po raz kolejny w rankingu "Perspektyw" UJ okazał się najlepszą polską uczelnią, zajmując pierwsze miejsce ex aequo z Uniwersytetem Warszawskim.

- Jako jedna z niewielu krajowych uczelni jesteśmy uwzględniani w najważniejszych rankingach o zasięgu międzynarodowym, jakkolwiek chcielibyśmy osiągać jeszcze lepsze wyniki. Nie mogę zgodzić się z opiniami, wedle których nasze aktualne miejsce w rankingach światowych miałoby świadczyć o niższej wartości UJ w stosunku do innych uczelni. Musimy wszyscy mieć świadomość, że nie będziemy Harvardem, Oksfordem czy Cambridge, jeśli nie zmieni się w Polsce skala finansowania nauki. Dlatego miejsce UJ i UW w czwartej czy nawet piątej setce w rankingach, w których ocenianych jest niekiedy ponad 20 tys. jednostek badawczych z całego świata, to przy tym poziomie finansowania nauki niewątpliwie nasz sukces – mówił rektor UJ.

Przez ostatnich kilkanaście miesięcy ośrodki naukowe żyły atmosferą towarzyszącą ewaluacji działalności naukowej za lata 2017–2021. Władze UJ zaskarżyły do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie decyzje MEiN w sprawie przyznania kategorii naukowych w pięciu dyscyplinach i odwołania od pierwotnych decyzji ministerstwa zostały w części uwzględnione.

- Ze smutkiem przyjmuję fakt, że po zakończeniu procesu ewaluacji środowisko nie dokonało rzetelnej analizy niegodnych zachowań w trakcie samego procesu oceny. Czy to oznacza w praktyce, że godzimy się na kolejny etap odchodzenia nauki od standardów uczciwości w ocenie badań naukowych? – pytał prof. Popiel.

Rektor z niepokojem wypowiadał się o coraz trudniejszej sytuacji materialnej pracowników polskich uczelni, wskazując że wynagrodzenie asystenta jest zbliżone do minimalnego wynagrodzenia w Polsce. Świadczy to zdaniem rektora o tym, ze po raz kolejny nauka nie została uznana za jeden z filarów polityki państwa, mimo że priorytetem państwa powinno być bezpieczeństwo,

- Każdy z polityków powinien wiedzieć, że w znacznym stopniu będzie ono uzależnione od tego, czy będziemy krajem nowoczesnym, innowacyjnym, czy skazanym na kupowanie najnowszych technologii w innych krajach – stwierdził rektor. Wyraził także obawy o to, jak toczy się droga rozwoju kształcenia medycznego w Polsce.

Więcej szczegółów i zdjęcia na stronie www.uj.edu.pl.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron