Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Jubileusz profesora Władysława Stróżewskiego

Jubileusz profesora Władysława Stróżewskiego

Wybitny filozof, poruszający się w swojej pracy badawczej w obszarach ontologii, filozofii wartości, estetyki, filozofii człowieka i historii filozofii, doktor honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także Akademii Muzycznej w Katowicach oraz laureat Lauru Jagiellońskiego obchodzi 90. urodziny. Tej rocznicy poświęcona była uroczystość, która 19 czerwca odbyła się w Auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

- Profesor Władysław Stróżewski był niezmienny w swoich postawach i zawsze przekonany o tym, że to, co jest najważniejsze w kształtowaniu kolejnych pokoleń absolwentów UJ, to przekazywanie nie tylko wiedzy, ale i wzorców, które powinny być obecne w naszym życiu niezależnie od tego, gdzie będzie się ono realizowało, na uczelni, czy poza nią – mówił rektor UJ prof. Jacek Popiel, który otwierał spotkanie.

Jak zaznaczył prof. Karol Tarnowski w wygłoszonej laudacji, prof. Władysław Stróżewski jest najwybitniejszym żyjącym polskim filozofem, przedłużającym linię znaczoną takimi nazwiskami, jak Kazimierz Twardowski, Kazimierz Ajdukiewicz, Tadeusz Kotarbiński, Tadeusz Czeżowski, Roman Ingarden, Henryk Elzenberg, Władysław Tatarkiewicz, Stefan Swieżawski, Barbara Skarga, Leszek Kołakowski, Józef Tischner i kilku innych. Wszyscy oni są intelektualistami najwyższej próby, świadczącymi o obecności polskiej myśli w dziejach filozofii europejskiej. Władysław Stróżewski wpisuje się w tę listę na pełnych prawach. Jest filozofem wyjątkowo wszechstronnym, o umyśle niezwykle precyzyjnym i wielkim poczuciu odpowiedzialności za myśl i słowo. Jego genealogia filozoficzna sięga za pośrednictwem ks. Jerzego Klingera  prawosławnej teologii greckiej poprzez znakomicie przyswojony tomizm szkoły lubelskiej, dialektykę Hegla i przede wszystkim ontologię fenomenologiczną Romana Ingardena.

- Obszar zainteresowań Stróżewskiego jest ogromny: pisał o racjonalizmie i metaracjonalizmie, o metafizyce i ontologii, o metafizyce i dialektyce, poszerzając horyzont europejskiego racjonalizmu o to, co rozumowi wąsko pojętemu się wymyka, a co znajduje swój wyraz w sztuce i religii; pojęcie tajemnicy, tak nielubiane przez filozofów, ma swoje miejsce w słowniku Stróżewskiego – podkreślał laudator.

Więcej szczegółów oraz zdjęcia na stronie www.uj.edu.pl.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron