Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Skip banner

Web Content Display Web Content Display

Cafe Nauka w 2021 roku

Cafe Nauka w 2021 roku

Mimo trwającej pandemii koronawirusa Cafe Nauka w minionych dwunastu miesiącach prężnie działała na rzecz popularyzacji i promocji nauki w Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Rok rozpoczęliśmy od przygotowań do kolejnej edycji Tygodnia Mózgu. Tydzień Mózgu organizowany jest od 1999 r. w Krakowie, w ramach międzynarodowego Brain Awarness Week. Impreza ta ma na celu zwrócenie uwagi opinii publicznej na zagadnienia związane z prawidłowym i patologicznym funkcjonowaniem mózgu oraz podkreślenie konieczności badań w tej dziedzinie ze względu na duży wpływ zaburzeń w funkcjonowaniu mózgu na jakość życia. Konferencja ma także na celu popularyzację nauki i stwarza możliwość do dyskusji nad obecnym stanem wiedzy na temat mózgu. Tydzień Mózgu w roku 2021 odbył się w formie zdalnej w dniach od 15 do 20 marca o godz. 17.00 pod hasłem „Porozmawiajmy o mózgu”.

Wiosną organizowaliśmy szóstą edycję konkursu Mądra Książka Roku. Dwie najważniejsze nagrody otrzymali: Larry Wolff za książkę "Wynalezienie Europy Wschodniej. Mapa cywilizacji w dobie Oświecenia" oraz Joanna Guszta i Przemek Liput za książkę "Miasto Potwór".

Prze cały rok kaneldarzowy byliśmy również patronami wydarzenia Punkt krytyczny, organizowanego przez Wydział Filozoficzny; rozmawialiśmy na takie tematy:

1. #TikTok demokracja? | Punkt krytyczny #2

2. No work, no life, no balance, czy nasza praca ma sens? | Punkt krytyczny #3

3. Przemoc. Władza. Siła. Od feudalizmu do milenialsów. | Punkt krytyczny #5

4. Ekonomia, głupcze? Od neuroekonomii do ekonomii feministycznej | Punkt krytyczny #6

5. Media antyspołecznościowe? Porozmawiajmy o władzy i chciwości | Punkt krytyczny #7

6. From Russia with love. Jak zrozumieć współczesną Rosję?| Punkt krytyczny #8

W październiku współorganizowaliśmy spotkanie z Normanem Ohlerem, autorem książki o narkotykach w III Rzeszy Pigułka Extra Strong: narkotyki w III Rzeszy. Końcówka roku była bardzo intensywna: wydaliśmy "Projektor Jagielloński". A w grudniu ukazała się pierwsza uniwersytecka gra planszowa Gaudeamus. Zbuduj średniowieczny uniwersytet.

Możemy mieć tylko cichą nadzieję, że 2022 będzie równie udany co zakończony 2021!

Redakcja Cafe Nauka