Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Aktualności

Prof. Van Praagh doktorem honoris causa UJ

Prof. Van Praagh doktorem honoris causa UJ

29 listopada najwyższą godność honorową Uniwersytetu Jagiellońskiego otrzymał prof. Richard Van Praagh, wybitny lekarz, uczony i dydaktyk, światowy autorytet w dziedzinie kardiologii i kardiochirurgii dziecięcej. Tytuł przyznano za ogromne zasługi dla stworzenia powszechnie przyjętych na świecie podwalin współczesnej kardiopatologii wad wrodzonych serca oraz niekwestionowane i nieocenione zasługi dla rozwoju kardiochirurgii i kardiologii dziecięcej w Krakowie i w Polsce.
Read More o Prof. Van Praagh doktorem honoris causa UJ
Nowy "Projektor Jagielloński"

Nowy "Projektor Jagielloński"

Uniwersytet Jagielloński wydał kolejną, trzecią część publikacji popularnonaukowej pt. "Projektor Jagielloński". Kilkudziesięciu autorów, w książce liczącej 160 stron, opowiada o swoich badaniach w najstarszej polskiej uczelni w Polsce.
Read More o Nowy "Projektor Jagielloński"
Szczątki wybitnego fizyka złożono w Panteonie Narodowym

Szczątki wybitnego fizyka złożono w Panteonie Narodowym

33 lata temu Kraków żegnał na cmentarzu Rakowickim prof. Zygmunta Wróblewskiego. Żegnał ze wszystkimi honorami. Świadczą o tym różne zachowane historyczne świadectwa. Pozostały dokumenty, teksty przemówień, pośmiertnych artykułów - mówił rektor UJ prof. Jacek Popiel podczas uroczystości przeniesienia doczesnych szczątków znamienitego profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego do krypt Panteonu Narodowego w kościele św. Piotra i Pawła w Krakowie.
Read More o Szczątki wybitnego fizyka złożono w Panteonie Narodowym
Druga debata w ramach Areopagu Uniwersytetów

Druga debata w ramach Areopagu Uniwersytetów

Na Uniwersytecie Jagiellońskim odbyła się druga z zaplanowanych czterech debat, które odbywają się pod wspólnym hasłem „Świat w dobie COVID-u” w ramach inicjatywy Areopag Uniwersytetów. Wzięli w niej udział naukowcy reprezentujący największe polskie uczelnie biorące udział w projekcie: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Katolicki Uniwersytet Lubelski, który był inicjatorem przedsięwzięcia.
Read More o Druga debata w ramach Areopagu Uniwersytetów
Akademicki Dzień Pamięci. 82. rocznica Sonderaktion Krakau

Akademicki Dzień Pamięci. 82. rocznica Sonderaktion Krakau

Dzień 6 listopada obchodzony jest przez krakowskie uczelnie jako Akademicki Dzień Pamięci, który łączy w sobie wspomnienie zmarłych członków społeczności akademickiej naszego miasta z uroczystościami upamiętniającymi ofiary Aktion gegen Universitäts-Professoren - przeprowadzonej w 1939 roku przez gestapo akcji represyjnej przeciwko krakowskim uczonym, znanej powszechnie jako Sonderaktion Krakau.
Read More o Akademicki Dzień Pamięci. 82. rocznica Sonderaktion Krakau