Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Jubileusz prof. Stanisława Waltosia

Jubileusz prof. Stanisława Waltosia

9 lutego br. przypadła 90. rocznica urodzin prof. Stanisława Waltosia, wybitnego naukowca, zasłużonego muzealnika, działacza społecznego, powszechnie lubianego i szanowanego autorytetu, mentora i mistrza dla wielu pokoleń polskich prawników. Dziś w auli Collegium Novum odbyła się uroczystość, podczas której władze Uniwersytetu Jagiellońskiego uhonorowały tę nieprzeciętnie zasłużoną zarówno dla polskiej, jak i dla europejskiej nauki postać.

- Bogactwo dorobku oraz osiągnięć musi przytłaczać każdego, komu przychodzi się zetknąć z osobą profesora Stanisława Waltosia. Sytuację utrudnia fakt, że jego sylwetka była już wielokrotnie opisywana i opiewana przy różnych uroczystościach. Już samo zestawienie zaszczytów i tytułów, jakimi obdarzano profesora, dowodzi jego szczególnej roli i pozycji w świecie polskiej nauki - mówiła w laudacji dr hab. Dobrosława Szumiło-Kulczycka, prof. UJ z Katedry Postępowania Karnego.

Dr hab. Dobrosława Szumiło-Kulczycka, prof. UJ przytoczyła też garść informacji przybliżających ścieżkę życiową prof. Stanisława Waltosia. Przypomniała, że w 1974 roku objął on kierownictwo Katedry Postępowania Karnego na UJ, a 3 lata później także stanowisko dyrektora Muzeum UJ Collegium Maius. Jak mówiła, "obie te funkcje pełnił z jednakową pasją i zaangażowaniem przez kilkadziesiąt kolejnych lat". Laudatorka wspomniała też o imponującej liczbie 417 publikacji naukowych prof. Stanisława Waltosia, na którą składa się 12 monografii, 10 podręczników, 20 redakcji naukowych, 146 artykułów opublikowanych w języku polskim, 52 artykuły opublikowane w językach obcych, 33 glosy, 35 recenzji, 67 publikacji z zakresu historii kultury i dalsze 42 pozycje o charakterze popularyzatorskim.

- Profesor wypromował setki magistrantów, kilkudziesięciu doktorów, wspierał i służył radą dziesiątkom osób ubiegających się o stopień doktora habilitowanego czy tytuł profesora. Pozostawał i pozostaje mentorem i opiekunem wielu z nas. Życiorysu i dokonań profesora Stanisława Waltosia wystarczyłoby więc dla trzech co najmniej postaci, a każda i tak pozostawałaby mistrzem w swojej dziedzinie - mówiła dr hab. Dobrosława Szumiło-Kulczycka, prof. UJ.

Więcej szczegółów i zdjęcia na stronie www.uj.edu.pl.