Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Uniwersytet Jagielloński świętuje 658. rocznicę powstania

Uniwersytet Jagielloński świętuje 658. rocznicę powstania

Jako kontynuatorzy dzieła zapoczątkowanego przez założycieli krakowskiego Studium Generale jesteśmy wszelako dalecy od tego, aby spocząć na laurach. Mierzymy się wszak nieustannie z coraz to nowymi wyzwaniami, które wymagają od nas roztropności, determinacji, umiejętności wynajdywania rozwiązań dla problemów i sytuacji, które stają na naszej drodze - mówił podczas dzisiejszego posiedzenia Senatu rektor UJ prof. Jacek Popiel.

Obchody Święta Uniwersytetu Jagiellońskiego tradycyjnie rozpoczęły się rano w Katedrze Wawelskiej, w której władze uczelni złożyły wieńce i kwiaty na grobach fundatorów - Kazimierza Wielkiego, królowej Jadwigi i Władysława Jagiełły. Głównym punktem czwartkowych uroczystości było posiedzenie Senatu UJ w auli Collegium Novum. Rektor UJ w okolicznościowym wystąpieniu podkreślił, że dla całej naszej społeczności wielkim sprawdzianem dojrzałości okazał się wybuch pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, a 2 ostatnie lata potwierdziły, że w chwilach próby jesteśmy w stanie postępować w sposób odpowiedzialny i solidarny.

- Napaść Federacji Rosyjskiej na niepodległy naród ukraiński, jak również towarzyszące jej zbrodnie na ludności cywilnej, które pogwałciły wszelkie zasady i normy prawa międzynarodowego, postawiły wszakże przed nami nowe wyzwania. Olbrzymia praca, jaką wykonali dotychczas członkowie wspólnoty Uniwersytetu Jagiellońskiego na rzecz ukraińskich uchodźców, budzi we mnie przekonanie, że również z tym zadaniem zdołamy sobie poradzić, zgodnie z ideą solidarności, która jest dla nas jedną z najważniejszych wartości - powiedział prof. Jacek Popiel.

I dodał: - W tych trudnych okolicznościach w sposób szczególny doceniamy wartości, które proponuje nam sztuka, sztuki piękne, muzyka i literatura, poezja a może szczególnie proza, stawiająca tyle pytań na temat fundamentalnych problemów etycznych i egzystencjalnych. W tym szczególnym dla nas dniu, podczas obchodów 658. rocznicy powołania naszego uniwersytetu, pragniemy uhonorować wybitnego pisarza Wiesława Myśliwskiego tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego. W ten sposób składamy najpiękniejsze podziękowanie za jego niezwykłe utwory prozatorskie i dramatyczne, które jak w soczewce skupiają w sobie złożoność ludzkiego doświadczenia.

Senat UJ wyróżnił Wiesława Myśliwskiego m.in. za całokształt twórczości literackiej przełomu XX i XXI wieku ujmującej uniwersalne aspekty kondycji człowieka naszej epoki, tworzenie wiarygodnego obrazu losów Polaków od odzyskania niepodległości w 1918 roku do początków XXI wieku, a także za łączenie odmian tradycyjnej polszczyzny z potoczystością żywej mowy naszej epoki.

Więcej szczegółów oraz zdjęcia na stronie www.uj.edu.pl.