Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Skip banner

Web Content Display Web Content Display

Na UJ odbyło się ogłoszenie nazwisk finalistów Nagrody Goncourtów

Na UJ odbyło się ogłoszenie nazwisk finalistów Nagrody Goncourtów

Przyznawana nieprzerwanie od 1903 r. Nagroda Goncourtów to prestiżowa francuska nagroda literacka, którą honorowany jest autor najlepszego w danym roku utworu prozaicznego. W tym roku jury Nagrody po raz pierwszy obradowało w pełnym składzie poza granicami Francji. W Krakowie członkowie Akademii Goncourtów dokonali ostatniej selekcji książek, a ogłoszenie nazwisk czterech finalistów odbyło się w auli Collegium Maius UJ.

Didier Decoin, przewodniczący Akademii Goncourtów ogłosił ostateczną listę pisarzy nominowanych do najważniejszego wyróżnienia w literaturze francuskojęzycznej, na której znaleźli się: Jean-Baptiste Andrea ("Veiller sur elle"), Gaspard Koenig ("Humus"), Éric Reinhardt ("Sarah, Susanne et l'écrivain") oraz Neige Sinno ("Triste tigre"). Tytuł zwycięskiej książki ogłoszony zostanie 7 listopada w paryskiej restauracji Drouant, gdzie w każdy pierwszy wtorek miesiąca na obiedzie spotykają się członkowie Akademii Goncourtów. Nagroda obecnie wynosi symboliczne 10 euro, ale jej przyznanie sprawia, że z dnia na dzień książka laureata zaczyna sprzedawać się w olbrzymim nakładzie.

Na tajne obrady, które doprowadziły do wyłonienia finalistów Nagrody Goncourtów, do Krakowa przyjechał pełen skład Akademii Goncourtów: Christine Angot, Pascal Bruckner, Philippe Claudel, Paule Constant, Didier Decoin, Taharem Ben Jelloun, Camille Laurens, Éric-Emmanuel Schmitt i Pierre Assouline. Ich wizyta miała na celu podkreślenie 25. rocznicy ustanowienia Polskiego Wyboru Goncourtów - nagrody literackiej, stworzonej na wzór prestiżowej Nagrody Goncourtów we Francji, której celem jest promowanie współczesnej literatury francuskiej w Polsce poprzez wybór i uhonorowanie najlepszej francuskiej powieści roku. Wyróżnienie ustanowione przez Instytut Francuski w Krakowie we współpracy z francuską Akademią Goncourtów w 1998 roku, było pierwszą tego typu nagrodą na świecie. Od tego czasu formuła ta została z powodzeniem przeniesiona do 38 innych krajów. Laureatów Polskiego Wyboru Goncourtów poznamy również 25 października. Ogłoszenie zwycięzców odbędzie się w Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie w ramach trwającego Festiwalu.

Zasady Polskiego Wyboru Goncourtów są podobne do procedur obowiązujących przy Nagrodzie Goncourtów. Jury składające się ze studentów filologii romańskich z całej Polski ma za zadanie wybrać najlepszą francuską powieść spośród książek z pierwszej listy powieści nominowanych do Nagrody Goncourtów (dzisiaj ogłoszona została trzecia lista).

- Ta nagroda jest okazją, by polscy studenci romanistyki mogli zapoznać się z dziełami współczesnej literatury francuskiej. Już od 25 lat obrady Polskiego Wyboru Goncourtów prowadzą też do powstania tłumaczeń – zaznaczył podczas uroczystości Ambasador Republiki Francuskiej Étienne de Poncins.

Zdjęcia na stronie www.uj.edu.pl.