Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wydział Nauk o Zdrowiu

Instytut Fizjoterapii WNZ UJ CM zaprasza na:

1. Zwiedzanie Zakładu Fizjoterapii (ul Medyczna 9; 5 piętro) - krótka prezentacja kierunku Fizjoterapia oraz sal ćwiczeniowych - pracownia fizykoterapii; pracownia kinezyterapii; sala ćwiczeń usprawniających - pokaz ćwiczeń m.in. ćwiczeń oddechowych, pozycji relaksacyjnych, ćwiczeń koordynacyjnych - formy indywidualne i zespołowe (45 minut, limit wielkości grupy 10 osób, termin do uzgodnienia).

2. Zwiedzanie Zakładu Fizjoterapii (ul Badurskiego 19) - pokaz sal seminaryjnych i pracowni izokinetyki - badanie równowagi i koordynacji, pomiar siły mięśniowej, pomiar zmęczenia wybranych mięśni itp (60 minut, limit wielkości grupy 10 osób, termin do uzgodnienia).

Miejsce: ul. Medyczna 9, Badurskiego 19, Kraków

Osoba do kontaktu: Małgorzata Pokwap, malgorzata.pokwap@uj.edu.pl

Termin: każdorazowo ustalany z zainteresowaną grupą

 

Instytut Zdrowia Publicznego WNZ UJ CM 

Serdecznie zapraszamy uczniów szkół średnich do udziału w cyklu bezpłatnych wykładów organizowanych przez Instytut Zdrowie Publicznego.

 

O smogu i innych zagrożeniach dla zdrowia związanych z zanieczyszczeniem powietrza.

Celem wykładu jest omówienie najważniejszych zagrożeń zdrowotnych wynikających ze złej jakości powietrza. Zostanie przedstawione zjawisko smogu oraz wpływ na zdrowie wybranych substancji chemicznych. Wymienione zostaną najważniejsze naturalne i antropogeniczne źródła emisji zanieczyszczeń.

Prowadzący: Dr Bartosz Balcerzak

 

Kolejki do lekarza. Fakty i mity

Kolejki do specjalistów to jedna z największych bolączek polskiego systemu ochrony zdrowia. Należy się zastanowić, z jakiego powodu one powstają i jakie są możliwości ich zmniejszenia lub wyeliminowania. Podczas zajęć z uczniami zostaną przedstawione, stosowane w systemach opieki zdrowotnej, metody ograniczania kolejek i sposoby na „udrożnienie” tych systemów. Uczniowie poznają też wyszukiwarkę kolejkową NFZ, poprzez którą oni lub członkowie ich rodzin mogą poznać czas oczekiwania na każdego rodzaju świadczenie zdrowotne, wybrać świadczeniodawcę z najkrótszym czasem oczekiwania w pobliżu swojego miejsca zamieszkania, a także poznać jego dokładny adres i telefon. Takie czynności można zrobić nie wychodząc z domu. Jeśli jednak okaże się, że kolejka w Polsce jest zbyt długa, można korzystać z dyrektywy Unii Europejskiej w sprawie opieki transgranicznej i wybrać sobie ośrodek zagranicą (na terenie UE), który udzieli nam świadczeń refundowanych przez NFZ.

Prowadząca: Dr hab. Iwona Kowalska, prof. UJ

 

Woda kluczem do dobrego zdrowia

Celem wykładu jest omówienie roli wody w utrzymaniu ludzkiego zdrowia. Przedstawione zostaną przykłady różnych kategorii chorób wynikających z braku wody oraz jej zanieczyszczenia przez wybrane substancje chemiczne oraz czynniki zakaźne. Zostanie przedyskutowana kwestia porównania jakości wody butelkowanej oraz wodociągowej. Uczestnicy wykładu poznają też odpowiedź na pytanie, czy można się zatruć czystą wodą.

Prowadzący: Dr Bartosz Balcerzak

 

Jak powstają lekarstwa i kto dokładnie za nie płaci, kiedy są nam potrzebne w razie choroby?

Celem zajęć jest omówienie tematyki dotyczącej lekarstw - zarówno tych, które stosowane są powszechnie i bez recepty, jak też dostępnych wyłącznie na recepty lub w szpitalach. Dyskutujemy o roli lekarstw w życiu człowieka, medycynie i społeczeństwie, etapach badań nad lekami, drodze „od pomysłu do przemysłu” (od zaprojektowania leków do ich powszechnego stosowania) oraz sposobach finansowania leczenia farmakologicznego. Jak prowadzone są badania leków na ludziach? W jaki sposób nowa substancja staje się lekiem? Dlaczego niektóre leki tak dużo kosztują? Kto dokładnie płaci za leki, które my lub członkowie naszych rodzin otrzymujemy w aptekach lub szpitalach? Czy są sposoby sprawdzenia tego, czy nowy lek jest wart swojej ceny?

Prowadzący: Dr Tomasz Bochenek

 

“Co łączy ekonomię ze zdrowiem? Czyli o tym - jak efektywnie wydawać pieniądze na zdrowie

Celem wykładu będzie zaznajomienie słuchaczy z podstawowymi pojęciami z zakresu ekonomiki zdrowia – a dokładniej, podejścia inwestycyjnego do zdrowia. Podczas wykładu podjęta zostanie próba zaangażowania słuchaczy w interaktywną dyskusję, której celem będzie odpowiedź na następujące pytania: Ile mamy pieniędzy na zdrowie? Na co dokładnie wydajemy te pieniądze? Czy wydajemy je efektywnie? Czy promocja zdrowia się opłaca?

Prowadząca: Dr Katarzyna Dubas-Jakóbczyk

 

Ruch antyszczepionkowy – szczepić się, czy się nie szczepić?

Czy szczepienia są dobrodziejstwem, z którego korzystamy, czy może przeżytkiem w świecie wolnym od chorób zakaźnych? W czasie wykładu uczniowie dowiedzą się, czy szczepienia mają związek z występowaniem zaburzeń ze spektrum autyzmu i innych chorób cywilizacyjnych, takich jak alergie lub otyłość. Jak obowiązek szczepień wygląda w innych krajach i czy ma to związek z częstością zachorowań ? Czy dzieciom podaje się za dużo szczepionek i dlaczego ruchy antyszczepionkowe są tak widoczne? Wszystko w oparciu o rzetelną wiedzę naukową opartą o wyniki najnowszych badań.

Prowadząca: dr Magdalena Kozela

 

O zafascynowaniu badaniami nad występowaniem chorób niezakaźnych

Czy dyscyplina naukowa nazywana epidemiologią może dotyczyć chorób, którymi nie możemy się zarazić? Skąd wiemy, jak zapobiegać takim chorobom, jak zawał serca lub nowotwory? W czasie wykładu uczniowie dowiedzą się, co jest interesującego i co jest pięknego w ocenie zdrowia na poziomie całej populacji i dlaczego ważne jest coś więcej, niż tylko badanie kolejnych pacjentów w gabinecie lekarskim.

Prowadząca: Dr Magdalena Kozela

 

Czy 9 miesięcy w łonie matki wpływa na nasze zdrowie w dorosłym życiu?

Jakie znaczenie dla naszego zdrowia ma masa urodzeniowa? Co o naszym zdrowiu mogą powiedzieć własne dłonie? Jak ważne dla naszego zdrowia są decyzje podejmowane przez mamy (i babcie) przed naszym urodzeniem? Chcąc zadbać o zdrowie dzieci, dorosłych oraz całych społeczeństw, musimy zacząć to robić długo przed przyjściem ludzi na świat. W czasie wykładu dowiemy się, jak zapewnić naszemu potomstwu najlepszy start w przyszłość.

Prowadząca: Dr Ilona Nenko

 

Znaczenie i ocena zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie człowieka

Rola tkanki tłuszczowej dla zdrowia organizmu człowieka jest bardzo ważna. Dlaczego zarówno nadmiar, jak też niedobór tkanki tłuszczowej mają wpływ na konsekwencje zdrowotne (np. choroby układu krążenia, nowotwory)? Jak możemy sprawdzić zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie człowieka? Jakie mechanizmy wpływają na odkładanie tkanki tłuszczowej i zachowania żywieniowe? Co ma duże znaczenie dla redukcji tkanki tłuszczowej?

Prowadząca: Dr Beata Piórecka

 

Czy możemy zapobiegać cukrzycy?

Znaczenie węglowodanów i bilansu energetycznego w żywieniu człowieka Zwrócenie uwagi na źródła pokarmowe węglowodanów i umiejętność czytania etykiet na produktach spożywczych. Funkcje węglowodanów i ich wpływ na poziom cukru w organizmie człowieka (indeks glikemiczny). Znaczenie utrzymania prawidłowego bilansu energetycznego i udział węglowodanów w pokryciu zapotrzebowania osób dorosłych na energię w aspekcie profilaktyki cukrzycy.

Prowadząca: Dr Beata Piórecka

 

Biznes plan na życie (zawodowe), biznes plan na zdrowie (publiczne)

Czy jesteśmy w stanie w sposób racjonalny i przemyślany zaplanować swoją przyszłą drogę zawodową? Jaką wartość stanowi dla nas zdrowie? Czy nie warto pomyśleć o szerszym wymiarze i wielu czynnikach zdrowia ludzi, którzy nas otaczają - w naszej dzielnicy, mieście, czy nawet kraju? Dyscyplina zdrowia publicznego może stać się pasją na całe życie. To wszystko trzeba jednak zaplanować. Do tego może przydać się biznes plan na życie i zdrowie.

Prowadzący: Dr Maciej Rogala

 

Rola badań przedklinicznych i klinicznych w nauce oraz biznesie – wspólne cele, wspólne korzyści

W trakcie wykładu zostaną przedstawione ogólne zasady i metody prowadzenia badań przedklinicznych oraz klinicznych a przede wszystkim ich rola dla nauki (medycyny, farmacji, zdrowia publicznego) ale również biznesu. Najnowsze trendy w tej dziedzinie pokazują, jak wspólne przedsięwzięcia z zakresu life science łączące świat nauki i biznesu pozwalają na współpracę dla dobra wspólnego poprzez badania nad innowacyjnymi lekami oraz procedurami diagnostyczno-leczniczymi.

Prowadzący: Dr Maciej Rogala

 

Czy podmiotem leczniczym zarządza się tak samo jak innym przedsiębiorstwem czy instytucją?

Podobieństwa i różnice w zarządzaniu w ochronie zdrowia z innymi sektorami Wykład podejmuje często zadawane pytanie czy zarządzanie szpitalem lub przychodnią wygląda tak samo jak każdym innym przedsiębiorstwem czy instytucją. W trakcie wykładu zostaną pokazane w sposób obrazowy podobieństwa i różnice w zarządzaniu podmiotami leczniczymi na tle innych organizacji w wybranych sektorach gospodarki i życia publicznego.

Prowadzący: Dr Maciej Rogala

 

Skuteczni menedżerowie zdrowia potrzebni od zaraz!

Dlaczego nie wystarcza dobrze leczyć, ale trzeba także dobrze zarządzać Dobre diagnozowanie i skuteczne leczenie oraz rehabilitacja są oczywistą podstawą przywracania czy utrzymywania dobrego stanu zdrowia. Jednak, aby m.in.: skracać czas leczenia i podnosić jego jakość, zmniejszać kolejki do świadczeń, unikać błędów medycznych, efektywnie wykorzystywać pieniądze, szybciej wprowadzać nowe technologie, lepiej koordynować różne rodzaje diagnozowania, leczenia i opieki czy skuteczniej docierać z informacjami pro-zdrowotnymi do adresatów - niezbędne jest także dobre zarządzanie. Jakie umiejętności są do tego potrzebne i gdzie się ich można nauczyć?

Prowadzący: Dr Stojgniew J. Sitko

 

Jak uleczyć polski system zdrowotny

Celem wykładu jest dostarczenie słuchaczom podstawowej wiedzy o naszym systemie zdrowotnym tak, aby umożliwić im rzeczową dyskusję o tym, co i jak trzeba w nim naprawić.

· Jak ten system działa oraz dlaczego są w nim konflikty?

· Skąd czerpie zasoby i jak nimi rozporządza (np. czy ma sens porównywanie NFZ z WOŚP?).

· Czego możemy się nauczyć od innych?

Prowadzący: Dr Michał Zabdyr-Jamróz

 

Dlaczego tak trudna jest polityka zdrowotna oparta na dowodach naukowych

Celem wykładu jest przedstawienie najważniejszych powodów, dla których tak trudno jest opierać polityki zdrowotne (a nawet i samą medycynę) wyłącznie na dowodach naukowych. Opowiem o tym, dlaczego nauka nie wygasza sporów politycznych i w jaki sposób bywa instrumentalizowana. Omówię historię „oszustwa czekoladowego” i paru innych przykładów fałszywych doniesień o wynikach badań. Przedstawię ogólne zasady procesu badawczego i publikacji naukowych, także najnowsze zmiany w standardach metody naukowej. Zaprezentuję też najnowsze badania na temat błędów poznawczych w odbiorze wiedzy naukowej i niektóre propozycje radzenia sobie z nimi. Wszystko po to by wywołać konstruktywną dyskusję o tym jak sensownie i skutecznie wykorzystywać wiedzę ekspercką w polityce i medycynie. Wykład ten będzie pomocny w identyfikowaniu w mediach masowych słabej jakości lub nawet fałszywych argumentów naukowych.

Prowadzący: Dr Michał Zabdyr-Jamróz

 

Skuteczne leczenie zawałów serca – aspekty medyczne, organizacyjne i zdrowia publicznego

Wykład porusza zagadnienia zmian w systemie leczenia i opieki nad pacjentem i związany jest wprowadzeniem nowego sytemu kompleksowej i koordynowanej opieki nad chorymi po zawale serca w ciągu 12 miesięcy po opuszczeniu szpitala po incydentach sercowo-naczyniowych tzw. KOS zawał. Co decyduje o jego skuteczności? Analiza dotyczy trzech kluczowych perspektyw tego programu: medycznej, organizacyjnej i zdrowia publicznego

Prowadzący: dr Maciej Rogala

 

E-papierosy i podgrzewacze tytoniu – czy naprawdę mniejsze zło?

Już od ponad 60 lat trwają prace nad urządzeniami, które mają być alternatywą dla tradycyjnych papierosów. Głównym argumentem za wprowadzaniem na rynek substytutów papierosów jest dążenie do ograniczenia skutków zdrowotnych wynikających z używania tradycyjnych wyrobów tytoniowych. Producenci e papierosów oraz podgrzewaczy tytoniu przekonują, że ich produkty są mniej szkodliwe, a nawet „zdrowsze” niż tradycyjne papierosy. Czy tak jest w rzeczywistości? Czy e-papierosy i podgrzewacze tytoniu są faktycznie „mniejszym złem”?

Prowadzący: Dr Sylwia Wójcik i Marcin Grysztar

 

Czy reklama społeczna może zmienić zachowania zdrowotne

Reklama społeczna to działania nakierunkowane na zmianę społecznie szkodliwych zachowań oraz wspieranie celów społecznych w ramach marketingu komercyjnego. Reklama społeczna ma na celu zmianę zachowań społeczeństwa w celu promocji zdrowia, profilaktyki zdrowotnej, akcji charytatywnych itd. Celem wykładu będzie przybliżenie najciekawszych działań światowego marketingu społecznego oraz jego możliwości.

Prowadzący: Dr Sylwia Wójcik i Marcin Grysztar

 

Nowoczesne technologie dla zdrowia: co warto o nich wiedzieć

W czasie wykładu słuchacze będą mieć okazję dowiedzieć się m.in., jakie praktyczne znaczenie dla opieki zdrowotnej mają technologie informacyjno-komunikacyjne (ICT), na czym polega współczesna zmiana podejścia do zdrowia w kontekście przemian społeczno-demograficznych oraz jaka jest geneza wspomaganego leczenia.

Prowadzący: Mariusz Kielar

 

Efekt placebo – pomaga czy przeszkadza w zrozumieniu działania leku?

Celem wykładu jest zaznajomienie słuchaczy z efektem placebo i sposobami kontroli jego oddziaływania na ocenę działania terapeutycznego danego leku w badaniach klinicznych. Poruszony będzie problem subiektywnej oceny efektywności działania leków na poziome placebo.

Prowadzący: Rafał Nowak

 

Skuteczne leczenie zawałów serca – aspekty medyczne, organizacyjne i zdrowia publicznego 

Wykład porusza zagadnienia zmian w systemie leczenia i opieki nad pacjentem i związany jest wprowadzeniem nowego sytemu kompleksowej i koordynowanej opieki nad chorymi po zawale serca w ciągu 12 miesięcy po opuszczeniu szpitala po incydentach sercowo-naczyniowych tzw. KOS zawał. Co decyduje o jego skuteczności? Analiza dotyczy trzech kluczowych perspektyw tego programu: medycznej, organizacyjnej i zdrowia publicznego.

Prowadzący: Dr Maciej Rogala

 

Miejsce: Instytut Zdrowia Publicznego, ul. Grzegórzecka 20

Osoba do kontaktu: Małgorzata Pokwap, malgorzata.pokwap@uj.edu.pl

Termin: każdorazowo ustalany z zainteresowaną grupą

Czas: 45 min