Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

W Collegium Novum wręczono Nagrody im. ks. Stanisława Musiała

W Collegium Novum wręczono Nagrody im. ks. Stanisława Musiała

Autorka monumentalnego dzieła "Żydzi w Wieliczce. Opowieść dokumentalna" Małgorzata Międzobrodzka oraz nauczycielka historii w II LO im. J. Korczaka w Wieluniu Agnieszka Mysakowska odebrały w piątek Nagrody im. ks. Stanisława Musiała za rok 2022. Wyróżnienie, ustanowione 15 lat temu przez Klub Chrześcijan i Żydów "Przymierze", jest przyznawane osobom zasłużonym dla dialogu chrześcijańsko-żydowskiego i polsko-żydowskiego.

O tym, komu w tym roku przypadnie Nagroda im. ks. Stanisława Musiała, informowaliśmy już 8 lutego br. Dziś w wypełnionej po brzegi auli Collegium Novum laureatki odebrały pamiątkowe menory i dyplomy honorowe.

Małgorzata Międzobrodzka otrzymała nagrodę w kategorii twórczość promująca ducha dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej i polsko-żydowskiej. Jak podkreślił w laudacji Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta miasta Krakowa ds. kultury, książka "Żydzi w Wieliczce. Opowieść dokumentalna" to publikacja o wielkim znaczeniu, a dzięki jej autorce udaje się - kawałek po kawałku, fragment po fragmencie - odbudowywać chociaż ułamek wielkiej spuścizny, którą nazistowska machina zagłady skazała na wymazanie z powierzchni ziemi.

Za inicjatywy społeczne nagrodzona została Agnieszka Mysakowska, która od lat konsekwentnie podejmuje wysiłki na rzecz dialogu kultur i ocalania pamięci o wieluńskich Żydach oraz wychowania młodzieży w duchu dialogu i szacunku wobec innych. Rektor UJ prof. Jacek Popiel w wygłoszonej laudacji przypomniał, że Wieluń uchodzi w powszechnej świadomości za miejsce rozpoczęcia II wojny światowej. Obraz ten stara się od kilku lat przywoływać Agnieszka Mysakowska. Realizowane przez nią przedsięwzięcia przywracają zapomniane fakty na temat Wielunia, miasta niegdyś wieloetnicznego i wielokulturowego, którego tradycje i obyczaje kształtowali przez wieki zarówno Polacy, jak i Żydzi - stanowiący, według rozmaitych szacunków, od 30 do nawet 40 proc. wszystkich jego mieszkańców.

Więcej szczegółów i zdjęcia na stronie www.uj.edu.pl.