Akademicki Dzień Pamięci 2022

6 listopada minęły 83 lata od przeprowadzenia przez hitlerowskiego okupanta podstępnej akcji, w wyniku której 183 krakowskich profesorów i nauczycieli akademickich, w tym 155 pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego, zostało aresztowanych, a następnie wywiezionych do obozów koncentracyjnych w Sachsenhausen i Dachau, gdzie kilkunastu z nich straciło życie.

Rocznica od 2015 roku obchodzona jest wspólnie przez krakowskie uczelnie jako Akademicki Dzień Pamięci. Również dzisiaj liczne grono studentów, doktorantów i pracowników naukowych krakowskich uczelni po raz kolejny zgromadziło się na Cmentarzu Rakowickim, aby przypominać dramatyczne wydarzenia z 6 listopada 1939 roku, a zarazem wspominać zmarłych współpracowników oraz kolegów. Delegacja UJ złożyła także wieńce i zapaliła znicze na grobach na Cmentarzu Salwatorskim oraz pod tablicą upamiętniającą uwięzienie aresztowanych profesorów w koszarach przy ul. Wrocławskiej 82.

- Historia naszych uczelni jest zawsze historią pisaną przez ludzi, a ich groby są miejscem, gdzie przywołujemy o nich pamięć i wydarzenia z nimi związane – mówił rektor UJ prof. Jacek Popiel.

Stojąc przy odnowionym grobie profesora Jerzego Smoleńskiego, przewodniczący Komitetu ds. Opieki nad Grobami Profesorów UJ prof. Jan W. Tkaczyński podkreślił, że na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie znajduje się aż 945 grobów profesorów UJ. Przypomniał także postać prof. Smoleńskiego – jednej spośród 183 ofiar akcji przeciwko profesorom w 1939 roku, który zginął w obozie w Sachsenhausen. Przez ostatnie lata grobem nikt się nie opiekował. Był on wybitnym geografem, członkiem Polskiej Akademii Umiejętności, dziekanem Wydziału Filozoficznego UJ, jednym z tych naukowców, którzy poprzez swoje przełomowe badania z zakresu geomorfologii wprowadzili polskich geografów do czołówki naukowców europejskich.

Główne obchody Akademickiego Dnia Pamięci odbyły się w Collegium Novum. Dr Paweł Sękowski wygłosił wykład zatytułowany „Aktion gegen Universitäts-Professoren i jej następstwa jako część wspólnej pamięci społeczności akademickiej, ponad historycznymi i współczesnymi podziałami”.

Więcej szczegółów oraz zdjęcia na stronie www.uj.edu.pl.