Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Skip banner

Web Content Display Web Content Display

Szczątki wybitnego fizyka złożono w Panteonie Narodowym

Szczątki wybitnego fizyka złożono w Panteonie Narodowym

33 lata temu Kraków żegnał na cmentarzu Rakowickim prof. Zygmunta Wróblewskiego. Żegnał ze wszystkimi honorami. Świadczą o tym różne zachowane historyczne świadectwa. Pozostały dokumenty, teksty przemówień, pośmiertnych artykułów - mówił rektor UJ prof. Jacek Popiel podczas uroczystości przeniesienia doczesnych szczątków znamienitego profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego do krypt Panteonu Narodowego w kościele św. Piotra i Pawła w Krakowie.

Prof. Zygmunt Wróblewski i prof. Karol Olszewski byli pierwszymi naukowcami na świecie, którym udało się skroplić tlen. Obaj uczeni zostali pochowani na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Z inicjatywą przeniesienia ich szczątków - w przededniu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości - wystąpiła Fundacja Panteon Narodowy. Uroczystość odbyła się 19 października 2018 roku. Jednak w sarkofagu prof. Wróblewskiego złożono jedynie ziemię z jego grobu. Dzisiejsza uroczystość przeniesienia jego doczesnych szczątków była możliwa, ponieważ udało się sfinalizować formalności sądowe związane z dysponowaniem przez UJ grobem zmarłego bezpotomnie naukowca.

Prof. Jacek Popiel w okolicznościowym wystąpieniu podkreślił, że biografia profesora Zygmunta Wróblewskiego w pełni obrazuje życiorysy wielu polskich uczonych XIX wieku, którzy na przekór sytuacji politycznej - nieistniejącego w wyniku zaborów państwa - próbowali osiągnąć sukcesy, uświadamiali światu o istnieniu Polski, polskiej nauki i sztuki.

- Dzisiejsza uroczystość jest spełnieniem woli twórcy Panteonu Narodowego prof. Franciszka Ziejki i członków kierowanej wówczas przez niego Rady Fundacji Panteon Narodowy. Niech kolejne pokolenia, odwiedzając krypty tej świątyni, zatrzymają się przy grobach Karola Olszewskiego i Zygmunta Wróblewskiego i dostrzegą, że u początków wielu światowych odkryć w dziedzinie nauki są także osiągnięcia tych znamienitych profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego - powiedział rektor UJ.

Fotorelacja na stronie www.uj.edu.pl.