Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Skip banner

Web Content Display Web Content Display

Druga debata w ramach Areopagu Uniwersytetów

Druga debata w ramach Areopagu Uniwersytetów

Na Uniwersytecie Jagiellońskim odbyła się druga z zaplanowanych czterech debat, które odbywają się pod wspólnym hasłem „Świat w dobie COVID-u” w ramach inicjatywy Areopag Uniwersytetów. Wzięli w niej udział naukowcy reprezentujący największe polskie uczelnie biorące udział w projekcie: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Katolicki Uniwersytet Lubelski, który był inicjatorem przedsięwzięcia.

Każda z debat poświęcona jest innej problematyce. Tym razem poruszane były zagadnienia z dziedziny medycyny, zdrowia publicznego i nauk o zdrowiu, a debata nosiła tytuł "Granice etyczne medycyny".

8 listopada w auli Collegium Novum UJ spotkali się: prof. Dominika Dudek (UJ) - specjalistka w zakresie psychiatrii klinicznej , prof. Zbigniew Izdebski (UW) - seksuolog, doradca rodzinny, specjalista w zakresie zdrowia publicznego , dr Wojciech Lewandowski (KUL) – etyk zajmujący się kryteriami racjonalności rozumowań praktycznych i zagadnieniami bioetycznymi oraz dr hab. Andrzej W. Nowak - badacz kontrowersji naukowo-społecznych i procesów wytwarzania lęków, wątpliwości i ignorancji. (UAM). Spotkanie prowadził prof. Marek Sanak z UJ Collegium Medicum.

Obecni byli także rektorzy poszczególnych uczelni: prof. Alojzy Nowak, prof. Jacek Popiel, prof. Bogumiła Kaniewska oraz ks. prof. Mirosław Kalinowski, a także prof. Arkadiusz Mężyk, przewodniczący patronującej wydarzeniu Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) oraz dr hab Sebastian Skuza, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

- Spotykamy się na kolejnej debacie, aby pokazać, że potrafimy rozmawiać na trudne tematy pojawiające się w naszej rzeczywistości – mówił prof. Jacek Popiel otwierając spotkanie, którego jednym z celów jest zamanifestowanie gotowości środowiska akademickiego na otwartą dyskusję prowadzoną z różnych perspektyw.

Szczegóły oraz fotorelacja na stronie www.uj.edu.pl.