Wizyta Marka Brzezińskiego w Uniwersytecie Jagiellońskim

16 maja najstarsza polska uczelnia gościła ambasadora USA w Polsce Marka Brzezinskiego. Oficjalnej wizycie dyplomaty w Collegium Novum towarzyszył okolicznościowy wykład zatytułowany „Stany Zjednoczone i Polska – dziś i jutro” oraz sesja Q&A z udziałem zaproszonych studentów.
więcej o Wizyta Marka Brzezińskiego w Uniwersytecie Jagiellońskim
Święto UJ. 659. rocznica założenia pierwszego uniwersytetu w Polsce

Uniwersytet Jagielloński - najstarsza uczelnia w Polsce, działająca nieprzerwanie w Krakowie od ponad sześciu wieków, obchodzi dzisiaj swoje święto, ustanowione na pamiątkę podpisania przez króla Kazimierza Wielkiego 12 maja 1364 roku aktu fundacyjnego krakowskiego Studium Generale. Data ta stanowi nie tylko początek działalności współczesnego Uniwersytetu Jagiellońskiego, ale także rozpoczyna historię całego szkolnictwa wyższego w Polsce.
więcej o Święto UJ. 659. rocznica założenia pierwszego uniwersytetu w Polsce
Kwiaty pod pomnikiem jednego z współautorów Konstytucji 3 Maja

Od dekady w krakowskie obchody święta Konstytucji 3 Maja wpisuje się uroczystość upamiętniająca reformatora Akademii Krakowskiej i jej późniejszego rektora oraz współtwórcę Konstytucji 3 Maja - Hugona Kołłątaja. Dziś pod jego pomnikiem, znajdującym się na dziedzińcu Collegium Kołłątaja przy ulicy Gołębiej, władze najstarszej polskiej uczelni na czele z rektorem UJ prof. Jackiem Popielem złożyły kwiaty.
więcej o Kwiaty pod pomnikiem jednego z współautorów Konstytucji 3 Maja
Prezydent Włoch z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim

19 kwietnia na najstarszej polskiej uczelni gościł prezydent Republiki Włoskiej Sergio Mattarella, któremu towarzyszyła córka Laura Mattarella, nosząca tytuł pierwszej damy. Program wizyty obejmował m.in. spotkanie z władzami Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz wygłoszenie wykładu dla studentów zgromadzonych w auli Collegium Novum.
więcej o Prezydent Włoch z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim
Profesor Horst Kisch doktorem honoris causa UJ

Wybitny chemik, należący do światowej czołówki badaczy w obszarze fotokatalizy, autor prac, które przyniosły mu międzynarodowe uznanie został uhonorowany najwyższą godnością przyznawaną przez Senat Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nadanie tytułu odbyło się 14 kwietnia w auli Collegium Maius podczas uroczystości, której przewodniczył prorektor UJ prof. Piotr Kuśtrowski.
więcej o Profesor Horst Kisch doktorem honoris causa UJ