Promocje habilitacyjne dyscypliny nauki medyczne

Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jacek Popiel przewodniczył uroczystym promocjom habilitacyjnym naukowców w dyscyplinie nauki medyczne, które odbyły się we wtorek 30 maja w auli Collegium Maius UJ. 9 pracowników naukowych wysłuchało laudacji, po czym odebrało dyplomy.
więcej o Promocje habilitacyjne dyscypliny nauki medyczne
Nowi doktorzy habilitowani w dyscyplinie nauki biologiczne

Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jacek Popiel przewodniczył uroczystym promocjom habilitacyjnym naukowców w dyscyplinie nauki biologiczne, które odbyły się we wtorek 30 maja w auli Collegium Maius UJ. 5 pracowników naukowych wysłuchało laudacji, po czym odebrało dyplomy.
więcej o Nowi doktorzy habilitowani w dyscyplinie nauki biologiczne
Noblistka z dziedziny chemii otrzymała tytuł doktora honoris causa UJ

Profesor Ada Yonath, której za pionierskie prace nad strukturą i funkcją rybosomów przyznano w 2009 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii, otrzymała w piątek 26 maja tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jak wskazał w laudacji prof. Kazimierz Strzałka, jej karierę naukową można porównać do amerykańskiego snu o sukcesie, w którym i pucybut może zostać milionerem.
więcej o Noblistka z dziedziny chemii otrzymała tytuł doktora honoris causa UJ

Obrady Kongresu, który rozpoczął się w Toruniu 19 lutego br. (dokładnie w rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika) przenoszą się między kolejnymi uniwersytetami. Część krakowska organizowana przez Uniwersytet Jagielloński podzielona została na dwie sekcje: filozoficzną pt. "Dziedzictwo kopernikańskie" oraz sekcję ekonomiczną, zatytułowaną " Wokół pieniądza". Każda z nich ma ambicję przybliżenia i nadania współczesnego kontekstu zasadniczym teoriom opracowanym przez Mikołaja Kopernika – heliocentrycznej (przedstawionej w dziele "De revolutionibus orbium coelestium") i ekonomicznej (zawartej w traktacie „O biciu monety” - "Monetae cudendae ratio").
więcej o W Auditorium Maximum UJ otwarto krakowską część Światowego Kongresu Kopernikańskiego
Wybitny chemik z medalem Merentibus UJ

22 maja odbyła się uroczystość przyznania medalu Merentibus prof. Olivierowi Martin, wybitnemu szwajcarskiemu chemikowi związanemu z Uniwersytetem w Orleanie. Odznaczenie przyznawane jest przez Senat UJ osobom, organizacjom lub instytucjom zarówno z kraju, jak i z zagranicy w uznaniu ich szczególnych zasług dla najstarszej polskiej uczelni. Uroczystości przewodniczył prorektor UJ ds. badań naukowych prof. Piotr Kuśtrowski.
więcej o Wybitny chemik z medalem Merentibus UJ