Otwarto Jagiellońskie Centrum Humanistyki Cyfrowej

20 czerwca 2023 roku w Collegium Novum odbyła się uroczysta inauguracja Jagiellońskiego Centrum Humanistyki Cyfrowej - jednostki pozawydziałowej mającej na celu prowadzenie działalności w zakresie humanistyki cyfrowej, a w szczególności inicjowanie, organizowanie i prowadzenie działań związanych z ochroną dziedzictwa kulturowego na drodze digitalizacji.
więcej o Otwarto Jagiellońskie Centrum Humanistyki Cyfrowej
Jubileusz profesora Władysława Stróżewskiego

Wybitny filozof, poruszający się w swojej pracy badawczej w obszarach ontologii, filozofii wartości, estetyki, filozofii człowieka i historii filozofii, doktor honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także Akademii Muzycznej w Katowicach oraz laureat Lauru Jagiellońskiego obchodzi 90. urodziny. Tej rocznicy poświęcona była uroczystość, która 19 czerwca odbyła się w Auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
więcej o Jubileusz profesora Władysława Stróżewskiego
Medale za zasługi w sporcie i innych dziedzinach

14 czerwca 2023 r. w auli Collegium Maius odbyła się uroczystość wręczenia medali "Kalos Kagathos". Przyznawanym pod patronatem rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego medalem honorowani są polscy sportowcy, którzy w uprawianych dyscyplinach osiągnęli co najmniej poziom mistrzostwa na skalę krajową, a później zdobyli wybitną pozycję i uznanie w działalności pozasportowej.
więcej o Medale za zasługi w sporcie i innych dziedzinach
Uroczyste promocje habilitacyjne kolejnych pięciu dyscyplin

Rektor UJ prof. Jacek Popiel przewodniczył uroczystym promocjom habilitacyjnym naukowców w dyscyplinach: nauki farmaceutyczne, nauki o zdrowiu, językoznawstwo, nauki chemiczne oraz nauki o Ziemi i środowisku, które odbyły się 13 czerwca w auli Collegium Maius UJ. Dwadzieścioro jeden pracowników naukowych wysłuchało laudacji, po czym odebrało dyplomy.
więcej o Uroczyste promocje habilitacyjne kolejnych pięciu dyscyplin
9 nowych doktorów habilitowanych w obszarze nauk ścisłych

Prorektor UJ ds. współpracy międzynarodowej prof. Dorota Malec przewodniczyła uroczystym promocjom habilitacyjnym naukowców w dyscyplinach: nauki fizyczne, astronomia i matematyka oraz informatyka, które odbyły się 6 czerwca w auli Collegium Maius UJ. Dziewięcioro pracowników naukowych wysłuchało laudacji, po czym odebrało dyplomy.
więcej o 9 nowych doktorów habilitowanych w obszarze nauk ścisłych