Koncert jubileuszowy Chórów Akademickich UJ

W piątek 24 listopada o 18:00 w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie odbył się specjalny koncert z okazji jubileuszu chórów Uniwersytetu Jagiellońskiego, objęty patronatem honorowym rektora UJ prof. Jacka Popiela. Słuchacze mogli zapoznać się z szeregiem utworów z różnych epok i stylów muzycznych w wykonaniu trzech uniwersyteckich chórów.
więcej o Koncert jubileuszowy Chórów Akademickich UJ
Cztery żywioły w Auditorium Maximum UJ

Neutralność klimatyczna, zrównoważony rozwój, ślad węglowy, bioróżnorodność, gospodarka obiegu zamkniętego – to zagadnienia, które zdominowały naukowe wystąpienia i dyskusje, które toczyły się podczas konferencji ekologicznej "E-Know – 4 żywioły – Człowiek 2050". Wydarzenie skierowane było do szeroko pojętego środowiska akademickiego, ale szczególne cenna była liczna obecność uczniów szkół ponadpodstawowych.
więcej o Cztery żywioły w Auditorium Maximum UJ
Pracownicy UJ uhonorowani z okazji Święta Edukacji Narodowej

We wtorek 14 listopada odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu UJ zwołane z okazji Święta Edukacji Narodowej, które upamiętnia rocznicę powstania pierwszego ministerstwa oświaty w Polsce i Europie. Uroczystość pierwotnie miała odbyć się w październiku, ale z przyczyn niezależnych od Uniwersytetu Jagiellońskiego wydłużyły się procedury wyłaniania osób, którym miały zostać w tym roku przyznane medale i odznaczenia państwowe.
więcej o Pracownicy UJ uhonorowani z okazji Święta Edukacji Narodowej
Inauguracja roku akademickiego 2023/2024 w Szkołach Doktorskich UJ

9 listopada w auli Collegium Novum spotkali się doktoranci ze wszystkich szkół działających w Uniwersytecie Jagiellońskim: Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych, Szkoły Doktorskiej Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu, Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych, Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych. Obecni byli nie tylko doktoranci rozpoczynający naukę, ale także absolwenci tych szkół.
więcej o Inauguracja roku akademickiego 2023/2024 w Szkołach Doktorskich UJ
Pamięć Uniwersytetu trwa

- Naszym obowiązkiem, jako przedstawicieli krakowskiego środowiska akademickiego jest przypominanie o dramatycznych wydarzeniach z 6 listopada 1939 roku i przestrzeganie przed odnawiającym się na świecie złem – mówił rektor UJ prof. Jacek Popiel podczas spotkania na Cmentarzu Rakowickim, gdzie licznie zgromadzili się m.in. pracownicy, studenci i władze UJ, aby uczcić 84. rocznicę Sonderaktion Krakau – podstępnego aresztowania pracowników naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego i innych uczelni Krakowa przez władze hitlerowskie.
więcej o Pamięć Uniwersytetu trwa