Pomiń baner

Wśród ludzi i książek. Naukowe oblicze prof. Ziejki

5 grudnia w auli Collegium Novum UJ odbyło się spotkanie poświęcone prof. Franciszkowi Ziejce, podczas którego zaproszeni naukowcy zaprezentowali postać byłego rektora UJ jako wszechstronnego uczonego, którego sukcesy i zainteresowania naukowe przekraczały granice uprawianej przez niego na co dzień historii literatury XIX wieku, a przy tym nie ograniczały jego bardzo aktywnej roli w kreowaniu współczesnego uniwersytetu.
więcej o Wśród ludzi i książek. Naukowe oblicze prof. Ziejki
Dramat lustracyjny prof. Franciszka Ziejki - spotkanie w Collegium Novum

Profesor honorowy Uniwersytetu Jagiellońskiego, z którym związany był przez całe swoje życie od czasów studiów, rektor tejże uczelni w latach 1999-2005, wybitny polski historyk literatury zmarł w Krakowie 19 lipca 2020 r. Ostatnie lata życia Franciszka Ziejki naznaczył przedłużający się proces lustracyjny, który podkopał jego zdrowie. Śmierć nadeszła kilka tygodni po tym, gdy sąd okręgowy w Krakowie ostatecznie orzekł, że zarzuty o współpracę ze służbami bezpieczeństwa PRL są nieprawdziwe.
więcej o Dramat lustracyjny prof. Franciszka Ziejki - spotkanie w Collegium Novum
Koncert jubileuszowy Chórów Akademickich UJ

W piątek 24 listopada o 18:00 w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie odbył się specjalny koncert z okazji jubileuszu chórów Uniwersytetu Jagiellońskiego, objęty patronatem honorowym rektora UJ prof. Jacka Popiela. Słuchacze mogli zapoznać się z szeregiem utworów z różnych epok i stylów muzycznych w wykonaniu trzech uniwersyteckich chórów.
więcej o Koncert jubileuszowy Chórów Akademickich UJ
Cztery żywioły w Auditorium Maximum UJ

Neutralność klimatyczna, zrównoważony rozwój, ślad węglowy, bioróżnorodność, gospodarka obiegu zamkniętego – to zagadnienia, które zdominowały naukowe wystąpienia i dyskusje, które toczyły się podczas konferencji ekologicznej "E-Know – 4 żywioły – Człowiek 2050". Wydarzenie skierowane było do szeroko pojętego środowiska akademickiego, ale szczególne cenna była liczna obecność uczniów szkół ponadpodstawowych.
więcej o Cztery żywioły w Auditorium Maximum UJ
Pracownicy UJ uhonorowani z okazji Święta Edukacji Narodowej

We wtorek 14 listopada odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu UJ zwołane z okazji Święta Edukacji Narodowej, które upamiętnia rocznicę powstania pierwszego ministerstwa oświaty w Polsce i Europie. Uroczystość pierwotnie miała odbyć się w październiku, ale z przyczyn niezależnych od Uniwersytetu Jagiellońskiego wydłużyły się procedury wyłaniania osób, którym miały zostać w tym roku przyznane medale i odznaczenia państwowe.
więcej o Pracownicy UJ uhonorowani z okazji Święta Edukacji Narodowej