Maturzyści z Mielca i Tarnowa zwycięzcami Konkursu Wiedzy o UJ

Uczestnicy Konkursu Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim mają szansę wygrać indeks najstarszej polskiej uczelni jeszcze przed zdaniem egzaminu dojrzałości. W tym roku udało się to 50 uczniom, którzy 1 października rozpoczną studia na wybranym przez siebie kierunku studiów. Z testem historycznym najlepiej poradzili sobie Mikołaj Ryszka i Marek Szczerba, zajmując ex aequo 1. miejsce.
więcej o Maturzyści z Mielca i Tarnowa zwycięzcami Konkursu Wiedzy o UJ
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej prof. Kazimierza Kostaneckiego

25 marca przy ulicy Henryka Sienkiewicza 24 w Krakowie odsłonięta została tablica upamiętniająca Kazimierza Kostaneckiego - profesora anatomii, w latach 1913-1916 rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, który mieszkał pod tym adresem do listopada 1939 r. Pomysłodawcami jej wmurowania byli dr Elżbieta Wenda ze Stowarzyszenia Absolwentów UJ i prof. Zdzisław Gajda, prezes Zarządu Stowarzyszenia Absolwentów Wydziałów Medycznych UJ. Wykonanie tablicy sfinansowała Fundacja Centrum Leczenia Szpiczaka w Krakowie, której prezesem jest prof. Artur Jurczyszyn.
więcej o Odsłonięcie tablicy upamiętniającej prof. Kazimierza Kostaneckiego
Olbrzymie zainteresowanie Dniem Otwartym Uniwersytetu Jagiellońskiego

Za nami jedno z najważniejszych wydarzeń dla maturzystów. W piątek 22 marca w Auditorium Maximum odbył się Dzień Otwarty najstarszej polskiej uczelni. Wydarzenie jest unikalną okazją, by poznać tajniki nauki, odkryć fascynujący świat uniwersyteckich kampusów i dowiedzieć się o najnowszych trendach edukacyjnych. Organizatorzy przygotowali bogaty program, który z pewnością zaspokoił ciekawość i zainteresowania każdego przyszłego studenta.
więcej o Olbrzymie zainteresowanie Dniem Otwartym Uniwersytetu Jagiellońskiego
Uczczono rocznicę wznowienia działalności UJ po II wojnie światowej

19 marca 1945 roku odbyła się pierwsza po wojnie inauguracja roku akademickiego w UJ, której dokonał ówczesny rektor prof. Tadeusz Lehr-Spławiński. W 79. rocznicę tego wydarzenia władze uczelni, przedstawiciele Samorządu Studentów, Towarzystwa Doktorantów, Stowarzyszenia Absolwentów UJ oraz członkowie Stowarzyszenia "Ne Cedat Academia" złożyli kwiaty pod pamiątkowymi tablicami w Collegium Novum i przy ul. Podwale 2.
więcej o Uczczono rocznicę wznowienia działalności UJ po II wojnie światowej
Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Po raz siódmy w Auditorium Maximum UJ odbyło się Dyktando Krakowskie - organizowany przez Wydział Polonistyki UJ największy w Polsce konkurs ortograficzny. Za sprawą tekstów, które tradycyjnie już przygotowała dr hab. Mirosława Mycawka, prof. UJ z Katedry Współczesnego Języka Polskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego, dorośli wybrali się na tour à rebours po Collegium Maius, a juniorzy byli z papużką żako na gigancie.
więcej o Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024