Jan Woleński profesorem honorowym Uniwersytetu Jagiellońskiego

17 października, podczas uroczystego posiedzenia Senatu UJ w auli Collegium Novum, do grona profesorów honorowych najstarszej polskiej uczelni dołączył profesor Jan Woleński - jeden z najbardziej znanych w świecie polskich filozofów, niekwestionowany autorytet w wielu dziedzinach. Ten znamienity uczony jest 20. osobą, której nadano ten tytuł.

Inicjatorami przyznania tytułu profesora honorowego UJ prof. Janowi Woleńskiemu byli członkowie Rady Wydziału Filozoficznego. Senat, po zapoznaniu się z recenzjami dorobku przygotowanymi przez prof. Romana Murawskiego z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i prof. Petera Simonsa z University of Dublin, na posiedzeniu 27 października 2021 roku przychylił się do złożonego wniosku. Prof. Jana Woleńskiego wyróżniono w szczególności za pionierskie prace o polskiej filozofii analitycznej i logice pokazujące ich dokonania na tle filozofii światowej, charyzmatyczne inspirowanie badań nad tą problematyką w świecie oraz za liczne monografie i artykuły poświęcone filozofii logiki, filozofii prawa, epistemologii i innym zagadnieniom filozoficznym. Wnioskodawcy podkreślili także jego autorstwo pierwszych w Polsce książkowych opracowań poświęconych epistemologii, a także bycie organizatorem i liderem filozoficznego życia naukowego w Polsce i zagranicą.

Zaszczyt wygłoszenia laudacji na cześć prof. Jana Woleńskiego przypadł prof. Tomaszowi Plackowi z Instytutu Filozofii UJ. Przypomniał w niej, że Uniwersytet Jagielloński nadaje tytuł profesora honorowego jedynie nielicznym swym uczonym. Zdaniem profesora Placka do takich „luminarzy Uniwersytetu Jagiellońskiego” z pewnością należy prof. Jan Woleński.

Więcej szczegółów oraz zdjęcia na stronie www.uj.edu.pl.